Stráský podle kritiků podceňuje boj s kůrovcem

České Budějovice – Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský nebojuje s kůrovcem tak, jak by měl. Tvrdí to alespoň jeho kritici. Podle bývalého šéfa kalamitního štábu parku Petra Ješátka dokonce obranu parku podceňuje. Gradaci lýkožrouta smrkového mají brzdit lapače. Ješátko jich loni nechal na celém území parku rozmístit 32 tisíc. Stráský ale nově rozhodl, že obranných opatření budou stačit jen tři tisíce. Ješátko už dříve uvedl, že za vším vidí jen snahu dostat se ke dřevu.

Podle ředitele Národního parku Šumava vypracovala odborná skupina novou strukturu obranných opatření. „Mají samozřejmě plně zajistit monitoring, ale nespoléhají se tolik na to, že obranná opatření významně ovlivní vlastní nálet kůrovce,“ uvedl.  

Stráský chce s kůrovcem bojovat především těžbou napadených stromů, a to i v částech prvních a bezzásahových zón. Lesníci upozorňují, že pokud má být případný zásah efektivní, musí přijít co nejdříve. Stále se ale čeká na rozhodnutí ministra životního prostředí. Kácení v dosud bezzásahových zónách je totiž možné pouze po vyhlášení kalamitního stavu. Resort si proto raději nechal zpracovat oponentní posudky.

Video Milénium
video

Milénium

„Oponentura právě probíhá. Poté, co obdržíme odborné posudky, připravíme stanovisko, jak budeme v boji proti kůrovci postupovat,“ řekla ČT mluvčí resortu Michaela Jendeková. Stráský očekává, že ministr návrh posvětí. Rozhodnutí by podle něj mělo padnout do 22. dubna. Pokud ne, vyvodí z toho důsledky: „Tak pro mě by to mohlo znamenat také si rozmyslet, jestli vůbec ta role je tady na místě.“


Tvrdý zásah proti kůrovci podporují šumavští starostové, zástupci obou krajů, těžaři a někteří lesníci. Odpůrci kácení napadených stromů v nejcennějších částech parku už vytvořili platformu, která sdružuje 45 občanských sdružení. Ekologičtí aktivisté s protesty zatím vyčkávají, blokády neohlásili.