Hradecké školky trápí nedostatek míst

Hradec Králové - Rodiče více než stovky dětí v Hradci Králové řeší problém, kdo jim bude hlídat dítě, když je mateřská škola nepřijala. Město totiž trápí kritický nedostatek míst. Radnice sice narychlo staví montovanou školku, ale přesto bude muset žadatele i nadále odmítat. Pomoci by mohl případný dárce, který se ovšem zatím neobjevil.

Například hradecká mateřská škola U Lachtana letos přijme 44 dětí. Pro dalších 22 žadatelů místo nemá. „Buď jsou děti ještě moc malé, narozené v roce 2009, nebo nesplňují další kritérium, třeba že pobírají rodičovský příspěvek,“ řekl Miroslav Pozler, ředitel MŠ U Lachtana.

Ředitelé musejí dodržovat přísná pravidla přijímání stanovená radnicí, aby vyloučili vliv protekce. Ze zákona mají přednost děti, které za rok čeká první třída. Hradecké školky musejí letos odmítnout více než stovku místních dětí a dalších padesát z okolních obcí. „Dcera se o to teď zajímala a řekli jí, že situace je beznadějná,“ prohlásila babička jednoho z dětí.

Leoš Kučera, náměstek primátora v Hradci Králové:

„Nedostatek míst budeme mít v nejbližších dvou, maximálně třech letech. Dětí totiž zase ubývá, abychom neutráceli za školky, které budou později prázdné.“

Ve Dvoře Králové pomohl městu v podobné situaci majitel továrny Juta. Zaplatil 22 milionů korun ze svého, opravil vilu a otevřel v ní podnikovou školku. V Hradci Králové se zatím ale podobný dárce neobjevil.