Pražská zoo v jubilejní sezoně připravuje bohatý program

Praha - Pražská zoologická zahrada letos slaví 80 let od svého založení. Kulaté výročí bude letos připomínat řada akcí. Jednou z nich byl i křest CD s názvem Pošta v ZOO, na kterém jsou příběhy ze stejnojmenné knihy Ondřeje Sekory. Část z jeho prodeje půjde na pomoc ohroženým druhům zvířat. Během výroční sezony plánuje zoologická zahrada zájemcům představit i něco ze své historie.

Program pro milovníky zoologické zahrady upomínající na 80. výročí založení se chlubí výstavami, speciálními prohlídkami nebo třeba i křesty. „Když jsme přicházeli sem do zoo a slyšel jsem z amplionu vyprávět Marka Ebena právě tohle CD, tak jsem nevěděl, jestli tak zní to cédéčko, nebo ta zoologická zahrada,“ uvedl při křestu režisér CD Pošta v ZOO Jan Jirák.

Pražská zoo chce lidi taky letos víc seznámit se svou dlouhou historií, která sahá až do 19. století. O založení zahrady se začalo mluvit v roce 1881. Návštěvníkům se ale otevřela až o padesát let později, tedy 28. září 1931. „Ty přípravy trvaly velmi dlouho, provázely je různé spory, mimo jiné o tom, kde ta zoo má být. Za to, že nakonec byla vybrána Troja, patří zakladatelům velký dík,“ podotkl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Jako první se postavil výběh pro vlky, dřevěný pavilon pro lvy a tygry a voliéra dravců. „První zvířata, která jsme tu měli, byla vlčice Lotta, vůbec první zvíře v areálu potom slavná lvice Šárka. V těch dalších letech sem přišla celá řada dalších zajímavých zvířat, jako slon, lachtani, koně Převalského a podobně,“ doplnil Bobek. Dnes v pražské zoo žije 4 a půl tisíce zvířat. Každý rok se na ně přijde podívat víc než milion návštěvníků.