Odpad z Německa v Libčevsi není palivo, potvrdila inspekce

Libčeves (Lounsko) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zahájí správní řízení kvůli německým odpadům, které se letos objevily v areálu bývalého kravína v Libčevsi na Lounsku. Dovezla je sem společnost Alfa Green Power s tvrzením, že jde o palivo do teplárny. Krajský úřad dnes na základě znaleckého posudku rozhodl, že tomu tak není. Firmě hrozí pokuta v řádech milionů korun.

Podle mluvčí kraje Magdaleny Hanáčkové prokázaly krajským úřadem zadané rozbory a laboratorní analýzy, že se vlastnosti materiálu neshodují s vlastnostmi uvedenými v dokumentaci. „Krajský úřad nemá žádnou pochybnost, že se nejedná v tomto případě o žádné palivo, ale o odpad,“ dodává Hanáčková. Materiál prý obsahuje zvýšené množství těžkých kovů. Na území Ústeckého kraje podle ní není žádné zařízení, které by takový materiál dokázalo energeticky využít, ani ho spálit v rámci spoluspalování odpadů.

Společnost, která odpad do Libčevsi přivezla, odmítá rozhodnutí krajského úřadu komentovat. To nic nemění na tom, že ji čeká pokuta. „Sankce může být uložena až v řádech milionů korun,“ potvdila Jana Moravcová z České inspekce životního prostředí. Lidé z Libčevsi ale hlavně chtějí, aby odpad z obce co nejdřív zmizel. „Jelikož se jedná o odpad, měl by být jednoznačně vrácen do země původu,“ dodala Hanáčková.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Ministerstvo životního prostředí už slíbilo, že se bude snažit odvoz osmi set tun plastů z Libčevsi urychlit. „Ministerstvo životního prostředí připravilo pro saský úřad dopis, ve kterém žádá o zpětné převzetí odpadu a v co nejkratším termínu,“ potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Ilegální skládka v Libčevsi už jednou hořela 

Lidé ve vsi se ale bojí, aby dřív, než bude dojednáno, nezačalo na skladce hořet a neopakoval se požár, který je vyděsil před pěti lety. Je to totiž už druhý případ, kdy byl německý odpad nelegálně uskladněn v Libčevsi. V lednu 2006 celníci a Česká inspekce životního prostředí objevili nelegální skládku komunálního odpadu z Německa ve stejném libčeveském areálu. Začali vyšetřovat německou firmu, která tam odpady navezla.

V únoru pak někdo skládku úmyslně zapálil. Po požárech se k polovině zbylého odpadu přihlásilo Sasko, které svoji část nechalo odvézt zpátky do Německa. Polovinu zlikvidovala česká strana. Nelegální dovoz vyšetřovala policie, v roce 2009 ale státní zástupce trestní stíhání zastavil. Inspekce životního prostředí za skladování odpadů v Libčevsi sice udělila desetimilionovou pokutu, ale sankci nikdo neuhradil. Dovozce se totiž dostal do likvidace.

Odpad v Libčevsi
Odpad v Libčevsi