Lázním Kyselka pomůže ministerstvo kultury

Karlovy Vary – Ministerstvo kultury podá lázním Kyselka pomocnou ruku. Vlastníkům totiž nabídlo pomoc se záchranou chátrajících památkově chráněných objektů. Ministerstvo nechalo zpracovat dva posudky a nabídlo i možnost čerpání státních dotací. Zástupce firmy  CTS DUO, která je jedním z vlastníků budov v areálu, Petr Dostál dnes připustil, že pokud by kraj zajistil záchranu Kyselky, byla by společnost ochotna majetek na kraj převést.

Lázně potřebují novou střechu

Podle náměstkyně ministra kultury Anny Matouškové nechalo ministerstvo zpracovat a předá orgánům památkové péče i majitelům nemovitostí posudky s aktuálním památkovým zhodnocením všech budov a nezávislým statickým posouzením. Je bezpodmínečně nutné udělat kroky k tomu, aby se stabilizoval stav památek, jednoduše řečeno, v první řadě střechy,„ prohlásil dnes po jednání hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD). Kraj je podle něj ochoten spolupracovat. “Ale musíme vidět ochotu všech stran, zejména vlastníka," dodal.

Náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková:

„Ministerstvo […] má dotační programy, které umožňují vlastníkům žádat o příspěvek na péči nebo záchranu kulturní památky. Vlastník zatím nikdy ministerstvo o příspěvek nepožádal.“

Vlastník objektů bude jednat s ministerstvem o možnostech, jak se o budovy postarat. Uvedl, že pokud kraj skutečně prokáže, že lázně Kyselka budou zachráněny, je firma připravena tyto objekty kraji předat.

Pavel Ries z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR ale míní, že kroky CTS DUO naznačují spíš to, že firma o opravu historických lázní zájem nemá. Podle něj o tom svědčí i to, že pozemky okolo svých budov prodala firmě Karlovarské minerální vody a.s. „I kdyby tak budovy získal kraj, neměl by k nim stejně přístup,“ upozornil Ries. Podle Dostála byl ale prodej motivován tím, aby CTS DUO získala peníze na nutné zabezpečení objektů.