V Klatovech ustanovili nový rekord

Klatovy (Plzeňský kraj) – Na letišti v Klatovech se dnes v poledne dvacet nevidomých pokusilo o zápis do Guinessovy knihy rekordů, a to hromadným tandemovým seskokem padákem. Všichni účastníci seskoku jsou držitelé průkazek ZTP/P, to znamená, že se v mnoha běžných situacích neobejdou bez pomoci svého průvodce. Uspořádání unikátní akce se ujal Nadační fond Mathilda, který vyhledává a podporuje smysluplné projekty zaměřené na pomoc nevidomým a těžce slabozrakým lidem.

Nevidí. A právě proto mají z velké výšky větší respekt než kdokoli jiný, dnešní akci ale brali jako výzvu. S nápadem přišla jejich kolegyně, která má tandemové seskoky jako koníčka. „Skáču již čtyři roky, teď jdu na sedmý seskok,“ prohlásila nevidomá iniciátorka akce a předsedkyně Klubu držitelů vodicích psů ČR Ilona Vobrová. Nevidomí se sem sjeli z celé republiky. Problém ale byl sehnat dvacet odborných instruktorů, kteří s nimi půjdou do tandemu. „Snažil jsem se Jitce popsat, co je na padáku. Potom jsme řídili a ona mne vlastně přivedla na zem,“ uvedl instruktor Jan Klapka. „Nevěděla jsem, do čeho vyskočím, když jsem dala hlavu dozadu. Pak už to bylo super,“ popsala nevidomá parašutistka Jitka Dluská a další z parašutistek Milka Mayerová doplnila: „Měla jsem pocit svobody.“ Seskok sledovala i Agentura Dobrý den. „Jednalo se tady o pokus o nový český rekord a ten byl ustanoven,“ potvrdil dohlížející komisař Aleš Rafaj.

Akce však nebyla jen o rekordech. Nevidomí parašutisté chtěli upozornit na 20. výročí obecně prospěšné společnosti Tyfloservis a na existenční problémy, se kterými se kvůli vládním škrtům potýká. „Předloni dostali 8 milionů, loni 4, letos dva. A tohle je takový výkřik těch lidí: podívejte se, my jsme tady a chceme žít jako vy,“ poukázala patronka Tyfloservisu, herečka Eva Holubová a ředitel společnosti Tyfloservis Josef Cerha zdůraznil: „Dvacátý rok je hezký, ale chtěli jsme připomenout, že bychom neradi, aby byl poslední.“

Akci pořádal Nadační fond Mathilda, který nese jméno hraběnky Mathildy Nostitzové, patronky lidí se zrakovým handicapem v České republice.

/*json*/{"map":{"lat":49.395447,"lng":13.294753,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.395447,"lng":13.294753,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V Klatovech se dvacet nevidomých pokusilo o rekord hromadným tandemovým seskokem padákem.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24