Velikonoční bazar pomáhá financovat výcvik asistenčních psů

Praha - V pražských Dejvicích včera začal dvoudenní Velikonoční bazar. Jeho výtěžek půjde na konto společnosti Pomocné tlapky, která se už deset let stará o výchovu a výcvik asistenčních psů. Bazar bude otevřený i během dneška. Zájemci můžou přijít nakupovat mezi dvanáctou a osmnáctou hodinou.

Josefu Trčkovi pomáhá pes Laky už pět let. Bez problémů dovede podat klíče, otevřít dveře nebo třeba přinést vyzvánějící mobilní telefon. „Jinak bych potřeboval s sebou mít člověka, který mi asistenční pomoc udělá, ale od toho já mám pejska,“ řekl Trčka.

Asistenční pes se na příchod do nové rodiny připravuje dva roky. Začíná se základní výchovou a končí výcvikem, který je zaměřený přímo na konkrétní potřeby hendikepovaného člověka. „Celý proces výchovy a výcviku psa stojí zhruba dvě stě až dvě stě padesát tisíc korun,“ prohlásila Pavla Dostálová, vychovatelka asistenčních psů.

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

Právě na výdaje spojené s výcvikem půjdou vybrané peníze z Velikonočního bazaru. „Většinou se jedná o trička, svetry, mikiny, ale máme tady i pár designových kousků,“ podotkla Silvie Holovská, organizátorka dobročinného bazaru.