Odpady z bývalé továrny prý ohrožují pitnou vodu pro Jičínsko

Lázně Bělohrad – Stará ekologická zátěž po bývalém podniku Narex v Lázních Bělohrad je zřejmě nebezpečnější, než se dosud zdálo. Alespoň to tvrdí vedení města i Královéhradecký kraj na základě aktualizované analýzy rizik. Když přitom firma Deprag areál v roce 1998 kupovala od Fondu národního majetku, tak se stát zavázal, že ekologickou zátěž zlikviduje. Podle starosty Pavla Šubra se ale kromě několika průzkumů nic nezměnilo.

Náklady na odstranění ekologické zátěže se odhadují na 90 milionů korun. Potřebné finance by mělo uvolnit ministerstvo financí. To teď podle mluvčího Jakuba Haase čeká na stanovisko České inspekce životního prostředí – pokud ta rozhodne, že existuje naléhavý havarijní stav, tak ministerstvo vypíše tendr na sanaci. 

V areálu bývalého Narexu zůstaly ze 70. a 80. let zamořené bývalé výrobní haly i zemina pod nimi, kam pronikaly oleje, kalící směsi i chemické látky vznikající při obrábění a chlazení. Ohrožen je tak i zdroj pitné vody, který využívá asi 20 tisíc obyvatel Jičínska. Podle starosty odhalila poslední analýza rizik jednu závažnou věc, a sice že mezi dvěma vrstvami podzemní vody měl být nepropustný izolátor, který ovšem propouští. Kromě likvidace hal se tak má vytěžit i zemina pod nimi, a to až do šestimetrové hloubky.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka