Z Tatobit do Lestkova po nové cyklostezce

Tatobity – Obyvatelé dvou sousedních obcí Tatobit a Lestkova chodí z jedné do druhé často. Dosud mohli pouze po silnici, po které podle měření tatobitské radnice projedou statisticky dvě auta za minutu. Obce proto postavily stezku pro pěší i cyklisty, kteří se tak vyhnou frekventované silnici. Podle policie výborné řešení, ale pořád ještě ojedinělé.

„Sice jsme v obci, měla by se dodržovat rychlos 50 km/h, ale vidíme, že to tak není, i když tady máme dva měřiče rychlosti,“ podotýká starostka Tatobit Lenka Malá. Novou cestu pro bezmotorovou dopravu oddělenou od silnice policie chválí. Uvítala by takových cest víc. „Dojde k oddělení cyklistů a chodců od provozu motorových vozidel, což určitě přispěje k bezpečnosti a eliminuje možné střety,“ upozorňuje Jan Otmar dopravní inspektorát semilské policie.

Necelé dva kilometry cyklostezky a stezky pro chodce vznikly za dva roky a celkem stály skoro deset milionů korun. Obce je mohly postavit jedině díky dotacím. Kromě státního fondu dopravní infrastruktury přispěl i Liberecký kraj.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

V budoucnu by měla cyklostezka spojit Turnov s Lomnicí nad Popelkou. Cyklisti plánují také bezpečnou a nenáročnou trasu na horu Kozákov.