Vamberk chce čistírnu, jedna ale ve městě již je

Hradec Králové - Pětitisícové městečko Vamberk musí platit měsíčně provozovateli zdejší čistírny odpadních vod čtyři sta osmdesát tisíc korun, což je o sto šedesát tisíc korun více než dosud. Nařídil to předběžným opatřením okresní soud v Rychnově nad Kněžnou a odkázal na výpočet ministerstva zemědělství. Město zatím požadavky čistírny odmítalo. Brání se soudně a hlavně si chce postavit čistírnu vlastní.

Pět let se radnice ve Vamberku dohaduje s majitelem čistírny odpadních vod o ceně za čištění. Vlastník čistírny tvrdí, že pro město pracuje na dluh. „Město nám dluží zhruba dva miliony korun každý rok. Celková částka se tak blíží již dvanácti milionům korun,“ tvrdí vlastník čistírny a člen firmy Premiér Servis Luboš Pácalt. „Nemáme žádné dluhy. Platíme firmě Premiér Servis to, co čištění odpadních vod ve Vamberku stojí,“ odmítá tvrzení firmy starosta Vamberka Jiří Mazúch.

Předběžné opatření soudu, který nařídil Vamberku platit vyšší částku, ale dává částečně za pravdu majiteli čistírny. Konečný verdikt ještě nezazněl, protože se Vamberk odvolal. Majitel čistírny, který ji koupil od konkursního správce zkrachovalého masokombinátu, nabízí městu, že mu ji za dvacet až třicet milionů prodá. Na modernizaci nemá peníze. Starosta tvrdí, že je město o tomto tématu připraveno jednat. „My žijeme jen z podstaty. Čistíme a upravujeme vodu, na další investice a opravy nemáme,“ přiznává Luboš Pácalt.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Vamberecká radnice připravila projekt výstavby čistírny za městské peníze, která by stála jen pár set metrů od této staré. „Čistírna by stála čtyřicet šest milionů korun. Kdyby se projekt zjednodušil, aby přitom ale plnil své základní funkce, tak by mohla být částka i nižší,“ říká starosta Mazúch. „Projekt druhé čistírny je nesmysl. Nikdo si neuvědomuje, že si město na to bude muset půjčit. Potom jim vyjde skutečné čištění podstatně dráž,“ upozorňuje Luboš Pácalt.  

Vamberk žádal na stavbu nové čistírny o evropskou dotaci. Ale když ministerstvo životního prostředí zjistilo, že už ve městě jedna čistírna stojí, dotaci zamítlo. Konec nové války o čištění odpadních vod je zatím v nedohlednu.

/*json*/{"map":{"lat":50.117722,"lng":16.290052,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.117722,"lng":16.290052,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/