Pohotovost na Pardubicku jen o víkendech

Pardubicko – Pardubický kraj zrušil od 1. května kvůli úsporám ve všední dny lékařskou pohotovost. Pacienti tak musejí přijet sami do nemocnice nebo si přivolat sanitku. S takovým rozhodnutím kraje se ale nehodlá smířit Svaz pacientů a chce si stěžovat na ministerstvu zdravotnictví i u pojišťoven.

Čtyři nemocnice se na doporučení kraje zbavily příliš drahé služby. „Hodinová cena je zhruba tisíc korun, ve všední dny navštěvovali ambulanci za čtyři hodiny v průměru tři pacienti. Náklady jsou opravdu vysoké,“ nechal se slyšet ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

V akutních případech si tak mají lidé zavolat sanitku nebo navštívit krajskou nemocnici. Hejtmanství odmítá, že by se úroveň péče o pacienty snížila, jak prohlásil vedoucí odboru zdravotnictví Pardubického kraje Jaroslav Forejt. Zrušení lékařských pohotovostí kritizuje Svaz pacientů. Prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár říká, že vůči pacientům je tento krok naprosto nekorektní.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Jedinou výjimku mají Pardubice, tam lékařská pohotovost funguje dál, beze změny – je totiž privátní. V ostatních částech regionu pacienti takové štěstí nemají. Svaz pacientů si chce na rušení pohotovostí v Pardubickém kraji stěžovat u pojišťoven, případně na ministerstvu zdravotnictví.