Frýdlantská voda obsahuje mnoho dusičnanů

Liberec - Kojenci, děti do pěti let a těhotné ženy ve Frýdlantu dostávají od začátku května zdarma balenou pitnou vodu. Ta z kohoutků tam totiž obsahuje příliš mnoho dusičnanů. Běžné populaci takto kontaminovaná voda sice nevadí, ale pro zmíněné skupiny frýdlantských obyvatel by to mohlo být nebezpečné. V případě užívání této vody totiž hrozí zdravotní problémy.

50 miligramů dusičnanů v jednom litru pitné vody je českou i evropskou normou. Voda, která teče z kohoutků ve Frýdlantu, ji ale o desetinu překračuje. Evropská komise proto nařídila vodohospodářům, že musí část obyvatel zásobovat balenou vodou. „Odběratel nás musí navštívit a musí požádat o náhradní dodávku vody. Poté na základě vydaného poukazu si tu vodu vyzvedne na vydávacím místě,“ popisuje nutné kroky ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.  

Vodu by v žádném případě neměli pít kojenci. Nebezpečná může být i pro děti do pěti let a těhotné ženy. Dusičnany totiž brání okysličování krve. „Kojenci jsou z konzumace takové vody zcela vyloučeni,“ potvrzuje hygienička Rena Lukuvková. „Lidé tuto vodu pijí přes čtyřicet let, žádná jiná voda tady nikdy nebyla. Maminky věděly o tom, že by děti do dvou let měly dostávat kojeneckou vodu,“ říká starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Je důležité, že to víme,“ potvrzuje jedna z frýdlantských maminek. „My doma pijeme pouze balenou vodu,“ dodává druhá.    

Vodohospodáři odhadují, že budou muset zásobovat balenou vodou zhruba pět stovek lidí. Jediným způsobem, jak snížit koncentraci dusičnanů na přijatelnou míru, je modernizace systému čištění. Výjimka Evropské komise, která dovoluje Frýdlantu nadlimitní obsah dusičnanů v pitné vodě, skončí v roce 2013. Do té doby musí Frýdlantská vodárenská společnost úpravnu pitné vody zmodernizovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.921315,"lng":15.078229,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.921315,"lng":15.078229,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/