Karlovarské letištní fiasko přiostřuje politické spory

Karlovy Vary - Spory kolem budoucnosti karlovarského letiště se vyostřily poté, co snaha o zavedení linky Karlovy Vary - Vídeň skončila, alespoň podle krajské opozice, fiaskem. A otazníky prý visí i nad spoji do dalších vyhlášených destinací. Opoziční zastupitelé kritizují krajské i letištní vedení, že prý špatně pracují. Krajští radní ale nesouhlasí, za neúspěch s linkou do Vídně podle nich ředitel letiště nemůže.

Město ani kraj si nenechaly zpracovat pořádný rozbor, z vysněné první linky na západ zbyly jen sliby, myslí si zastupitel krajské opozice Jan Horník. „Z korespondence s Rakušany vyplývá v podstatě, že ani nebyli pořádně osloveni a nebylo s nimi jednáno. Já se domnívám, že jako krajští zastupitelé jsme byli klamáni,“ tvrdí Horník.

Zahájit provoz na trase mezi Vídní a Karlovými Vary odmítla podle ředitele letiště Václava Černého po propočtech sama rakouská letecká společnost. Obvinění považuje za lichá. „Konkrétně třeba v tom, že Austrian Airlines o tom nic nevěděly, není pravda,“ reaguje na Horníkova slova ředitel letiště. Ztráty za linku v prvních měsících provozu jsou podle Černého obrovské. Milionové dotace proto přislíbil kraj i město. „Když se nepovedla Vídeň letos, věřme tomu, a budeme na tom pracovat, že se buď povede v příští sezoně, nebo v mezidobí jiná západoevropská destinace,“ popsal představu karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD) trvá na tom, že ředitel letiště pracuje dobře, a dostane proto odměny. Za neúspěch s linkou do Vídně podle něj ředitel nemůže. „Rozhodně to nestojí na tom, že jeden člověk, ať už jde o ředitele nebo náměstka, řekne 'lusk' a bude linka tam a tam,“ prohlásil Navrátil. Opoziční zastupitel a senátor přesto žádá nezávislý posudek, který by objasnil případná pochybení managementu letiště. Podle Václava Černého detailní zprávu o rozvoji a dalších možnostech karlovarského letiště dostanou zastupitelé na podzim.

Letiště v Karlových Varech
Letiště v Karlových Varech