Harrachov může po osmi měsících opět používat své účty

Harrachov – Harrachov uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu (NS) a už za pár dnů bude moct opět používat své účty, které měl od září loňského roku v exekuci. V kauze jde o dluh za výstavbu bytů, který se během 18 let vyšplhal ze 17 na 85 milionů korun. Mluvčí NS Petr Knötig ale upozornil, že soud nerozhodoval o samotné exekuci, ale pouze odložil její vykonatelnost. Spor tak rozhodnutím soudu nekončí, vrací se jen zpět k Vrchnímu soudu v Praze.

Za posledních osm měsíců se ve městě zastavily veškeré investice. Čeká se na zateplení místní mateřské a základní školy, nezačalo se ani s opravami silnic a chodníků. „V současné době jsme mohli každý měsíc utratit pouze dva miliony korun,“ uvedla starostka Harrachova Eva Zbrojová (DRS).

Za všemi problémy stojí nesplacený úvěr na výstavbu bytů ve čtvrti Klondajk, kde Harrachov v minulosti převzal rozestavěné bytovky. Exekutor po Harrachovu požadoval nesplacený úvěr a penále v celkové výši 85 milionů korun. Město ale tvrdí, že úvěr nikdy nepřevzalo. „Město v té době převzalo jen rozestavěné bytovky od firmy Crystalex Bohemia, žádná smlouva o převzetí dluhu neexistuje,“ řekl ČT v září loňského roku místostarosta Harrachova Oldřich Jakubec (SZ).

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Hodnota zastaveného majetku města se odhaduje na 115 milionů. „Během 14 dnů bylo město odstřiženo od veškerých prostředků a vypadalo to, že tady budeme chodit potmě… Ten nátlak byl šikanózní,“ dodal bývalý starosta Harrachova Tomáš Ploc (ODS).