Starosta Jenišova bojuje proti údajným černým stavbám

Jenišov (Karlovarsko) – Krajský úřad v Karlových Varech řeší spor mezi starostou Jenišova a majitelem jednoho rekonstruovaného domu. Podle starosty začali dělníci při opravách kopat načerno na pozemcích obce. Majitel domu se brání tím, že jde jen o údržbu a na tu povolení nepotřebuje.

Starosta Jenišova Ivan Truksa už bojoval proti nechtěným stavbám několika silných investorů. Tvrdí, že mu úřady nikdy nepomohly. Nepočítal ale s tím, že i zdánlivá maličkost, jako je 3/4 metru široký výkop kolem domu, bude obrovský problém. Stavebník prý kope bez stavebního povolení jeden a půl metru pod hladinu vozovky, starosta se obává sesuvu komunikace i obecného ohrožení.

Majitel okolních pozemků tvrdí, že chce základy domu jen odvlhčit a izolovat a k tomu nepotřebuje povolení. Útok starosty nechápe. Mluvit před kamerou ale odmítl. Ivan Truksa požádal stavební úřad, aby práce zastavil. Mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Jan Kopál však potvrdil, že zástupci stavebního úřadu se na místě byli podívat a zjistili, že se jedná o udržovací práce. Nejde tedy o stavbu, takže nepotřebuje žádné povolení.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Ivan Truksa ale trvá na svém – podle něho nejde jen o udržovací práce. Starosta kvůli podezření, že je ohrožena statika přilehlé silnice, ráno na místo přivolal policisty. „Policie případ nešetří, protože se jedná o občansko-právní spor mezi majitelem pozemku a starostou,“ sdělil mluvčí Policie ČR Karlovarského kraje Pavel Valenta.

Starosta se obrátil i na stavební odbor krajského úřadu, který na místě provede kontrolu. Rozhodnout by měl do pátku.

/*json*/{"map":{"lat":50.234908692656,"lng":12.823104858398,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.226782671632,"lng":12.79993057251,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/