Sloní sameček v Ostravě bojuje o život

Ostrava - Ostravská zoologická zahrada bojuje o život sloního samečka. Jeho matka v minulých dnech zřejmě trpěla bolestmi způsobenými růstem zubů, a proto svému mláděti neumožnila se od ní napít. Na území České a Slovenské republiky se jedná po šedesáti letech o první narozené sloní mládě, i z tohoto důvodu se dosavadní život malého slůněte těší mimořádnému zájmu veřejnosti. Pavilon slonů zůstává pro veřejnost nadále uzavřený. Vzhledem k chladnému počasí nechtějí zatím ošetřovatelé slony pouštět ani do venkovního výběhu. Více informací a další fotografie naleznete na stránkách zoo.

Když se sloní sameček 11. března narodil, jeho první dny života nebyly vůbec jednoduché. Pro čtrnáctiletou slonici Vishesh se jednalo o první mládě, které kdy v životě měla možnost spatřit. Sama dosud nikdy nezažila porod ani následnou péči o slůně. Její nezkušenost tedy předznamenala i osud malého slůněte. V prvních dnech k němu matka byla agresivní a nepřijímala ho. „V podstatě nevěděla, co má dělat (…), když se jí kolem nohou motá malý sameček,“ podotkla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Sameček se zároveň narodil o několik týdnů dříve, což samo o sobě způsobilo vážné problémy. Jeho stav je tak stále nejistý. „Měl poměrně nízkou porodní váhu, tedy 78 kilogramů, což může mít za následek, že potíže přetrvávají nadále,“ domnívá se Kalousková. V prvních dnech svého života se od matky nenapil ani nepřijímal potravu v podobě sloní náhražky, kterou mu dávali ošetřovatelé. Ani dnes se situace nelepší a sameček je stále odkázán převážně na umělou stravu. „S takovýmto případem, že by mládě špatně přijímalo potravu a přitom dále existovalo, se ještě nikdo nesetkal,“ řekl ČT ošetřovatel Pavel Zvolánek.   

Video Rozhovor s mluvčí ostravské ZOO Šárkou Kalouskovou
video

Rozhovor s mluvčí ostravské ZOO Šárkou Kalouskovou

Rozhovor s mluvčí ostravské ZOO Šárkou Kalouskovou

5.5.2011 - S6

Reportáž Pavly Daňkové

Matka mohla trpět bolestmi spojenými s růstem zubů

To, že samice odmítla nakojit své mládě, mohlo být ale podle některých domněnek způsobeno růstem jejích zubů. „V úterý ráno našli kolegové sloní zub, takže usoudili, že ty dva dny, kdy samice malého samečka nekrmila, mohly být způsobeny právě výměnou zubů, která je stejně jako u člověka spojena s bolestmi,“ míní Kalousková. Je tedy možné, že sameček sám vycítil, že jeho matka není v pořádku, a raději se k ní nepřibližoval.

Sloní sameček se stal mediálně známým a sledovaným celou republikou. I z tohoto důvodu se musí zoologická zahrada vypořádat s osočováním, že se  nestará o slůně dostatečně. Někteří lidé dokonce chtějí na zoo podat žalobu pro zanedbání péče. „Je to dáno tím, že lidé nemají zkušenosti s odchovem slonů (…). Mohu všechny ujistit, že se ošetřovatelé snaží samečka zachránit a krmí ho dostatečně. Bohužel, ne vždy sameček dopije svou dávku,“ podotkla Kalousková.

Slůně by se od matky nemělo oddělovat

Podle ošetřovatelů je nejlepší nechat všemu volný průběh. Oddělením od matky by pravděpodobně docílili toho, že by ze slůněte vyrostl asociální samec, který by byl nebezpečný nejen lidem, ale i ostatním slonům ve stádu. „Pro slonici by to bylo ještě horší, protože by se nenaučila být dobrou sloní matkou a při příštích porodech by se mohla chovat úplně stejně,“ uvedla Kalousková.

Pokud by sameček zemřel, jeho matka by byla znovu připuštěna. Matka malé sloní samičky, která se narodila v ostravské zoo nedlouho po samečkovi, se stará o své mládě bezproblémově. Je nutné ale podotknout, že i ona si prošla dobou, kdy své dvě první mláďata zabila.