Legendární tank Sherman střeží plzeňskou zoo

Plzeň - Autentický legendární americký tank M4 Sherman z druhé světové války ode dneška zdobí plzeňskou zoologickou zahradu. Jeho hlaveň symbolicky míří na bývalou podzemní pevnost, kde za války sídlil německý generální štáb protiletecké obrany. Kryt se dnes nachází v areálu zoo, která ho přeměňuje částečně na expozici věnovanou válce a částečně na světově unikátní „podzemní zoo“. V krytu budou ukázky živočichů žijících pod zemí, řekl dnes při slavnostním odhalení tanku ředitel zoo Jiří Trávníček.

V realizaci myšlenky přivézt do Plzně tank, který na začátku května 1945 město osvobozoval, se angažoval především George Patton Waters - vnuk amerického generála osvoboditele George Pattona. Kvůli vyřízení všech nutných formalit a povolení napsal na 2 000 mailů a dopisů od prezidenta Václava Klause až po různé americké, německé a české úřady. Tank byl od konce války v Německu na americké vojenské základně ve Vilsecku.

Celník kolonu na hranicích obrátil

„Byla to určitě nejhorší věc v životě, kterou jsem řešil. Řešili jsme to s mnoha desítkami lidí tři roky velmi intenzivně. Ještě v úterý před třemi dny jsme si nebyli jisti, jestli ten tank tady bude,“ přiznal Trávníček. Po dlouhé byrokratické válce totiž v úterý celou kolonu převážející tank do Plzně zastavil kousek před hranicemi v Rozvadově německý celník a obrátil ji zpět. Do Čech se rozjela až díky osobní intervenci amerického velvyslance v ČR Normana Eisena. Ten prozradil, že jeho otec i otec jeho manželky sloužili za 2. světové války u americké armády. Jeho matka navíc pochází z Československa.

Tank M4 Sherman

Posádku tanku M4 Sherman tvořilo pět mužů. Stroj, jenž jel maximální rychlostí 48 kilometrů za hodinu, byl hlavním tahounem pozemních operací západní fronty. Tanky se začaly vyrábět krátce před druhou světovou válkou a vyrobilo se jich v několika sériích na 55 000 kusů. Střední tank nenašel přímého následovníka, koncem války začaly USA zavádět těžší Pershing. Shermany USA po válce postupně vyřazovaly, v mnoha armádách ale sloužily a byly modernizovány až do 70. let minulého století.

Tank věnovaly USA Vojenskému historickému ústavu v Praze, jenž ho trvale zapůjčil do zoo. Podle Trávníčka není možné zjistit, zda se tento konkrétní tank v květnu 1945 přímo podílel na osvobozování Plzně. „Bohužel jsme nebyli schopni zjistit jména posádky,“ konstatoval. Tank vážící bezmála 32 tun ale nepochybně patřil 16. obrněné divizi, jež město osvobodila. Po válce, kdy se Američané dostali jen k demarkační čáře za Plzní, se technika vrátila do Německa a desítky let zůstala na amerických základnách.

/*json*/{"map":{"lat":49.758757699099,"lng":13.357293605804,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jeden tank měl i Gottwald, než zjistil, že je americký

Asi posledním tankem Sherman v Česku byl model, který tři roky po válce vyrobili učni plzeňské Škodovky a poslali ho jako „tank míru a svobody“ komunistickému vůdci Klementu Gottwaldovi. „Údajně se mu model moc líbil, ale jen do té doby, než zjistil, že je to americký tank, pak model rychle putoval do depozitáře,“ dodal šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.


Letošní slavnosti jsou mnohem skromnější než v předchozích letech. O tradiční části programu ale veřejnost nepřijde. „Návštěvníci nepřijdou o kolonu svobody, o krásnou přehlídku historické vojenské techniky,“ dodal plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). Program slavností svobody je naplánován do neděle 8. května.

Odhalení tanku M4 Sherman v plzeňské zoo byl přítomen i americký velvyslanec v ČR Norman Eisen (druhý zprava)
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret