Plzní se dnes proháněla vojenská technika

Plzeň – Osvobození americkou armádou se v Plzni bude slavit ještě celý víkend. Jde již o 66. oslavy a ani dnes se návštěvníci nudili. V centru města hrála hudba, svoje stany zde rozložily vojenské kluby, které pořádají vojenské kempy vykreslující atmosféru května roku 1945. Podrobný program je k vidění na webových stránkách Slavností svobody 2011.

Atmosféru dokreslili veteráni druhé světové války

Věrný obrázek tehdejší doby dokreslilo i setkání s veterány druhé světové války, kteří do Plzně dorazili. Jedním z lákadel byly také ukázky jízdy pěti obrněných transportérů a jiné historické vojenské techniky.

Video Plzeň oslavuje výročí osvobození
video

Plzeň oslavuje výročí osvobození

Poručík Jiří Pavlovský z vojenského kempu:

„Asi největším lákadlem pro lidi je, když tady ukazujeme, jak se ten běžný výsadkář nastrojoval do veškeré té své výstroje. Tenkrát za války byla běžná velikost zhruba 170 centimentrů a ten voják vážil 70 až 80 kilo a musel na sebe naházet dalších 25 až 30 kilo výstroje.“

„Představujeme kemp 508. pluku 82. vzdušní výsadkové divize a snažíme se tady lidem představit, jak ten život v tom kempu vlastně probíhal, včetně služby na bráně. Máme tady připraveno několik pracovišť, kde se lidé mohou podívat, jak spalo mužstvo, jaká byla polní lůžka, sedátka. Dále je tam pracoviště vojenského medika, jak fungovala jídelna,“ lákal návštěvníky poručík Jiří Pavlovský z vojenského kempu.

Přestože jsou letošní slavnosti mnohem skromnější než v předchozích letech, veřejnost o tradiční části programu nepřijde. „Návštěvníci nepřijdou o kolonu svobody, o krásnou přehlídku historické vojenské techniky,“ dodal plzeňský primátor Martin Baxa (ODS).

Slaví se i v Rokycanech

Program slavností se však neomezuje pouze na Plzeň. Slaví se i v nedalekých Rokycanech, kde dnes muzeum na demarkační linii otevřelo zcela nové expozice nazvané „Nikdo nemá právo zapomenout“. Výstava ukáže kompletní přehled vojenské historie v zemi od první republiky. „Jsme přesvědčeni, že to, co se zde dělo, mělo vždycky nějakou příčinu, a proto je třeba, abychom na to nikdy nikdo nezapomněli, protože nemáme právo na to zapomenout,“ vysvětlil název expozice ředitel muzea František Koch. Jde o největší nestátní muzeum v zemi a naprostá většina exponátů je stále plně funkční. Muzeum jich má navíc opravdu hodně. „Cokoliv vás napadne, tak tady opravdu najdete – auta, obrněné transportéry, tanky všeho druhu,“ tvrdí člen správní rady Nadace pozemního vojska Stanislav Drábek.

Během dne v Rokycanech nechyběl ani program s bojovými historickými ukázkami. Program Slavností svobody však dneškem nekončí, oslavy mají trvat až do zítra. Lidé se v Plzni mohou těšit na tradiční konvoj svobody.

Plzeň slaví každoročně

Oslavy osvobození se od roku 1990 v měsíci květnu pořádají každoročně. Z celého světa přijíždějí lidé, aby společně s obyvateli města, americkými veterány a jejich rodinnými příslušníky oslavili osvobození města.

Dne 4. května 1945 vydal generál Patton rozkaz zahájit útok na západní Čechy. Následně se 2. a 97. Infantry Divisions a 16. Armored Division vydaly směrem na Plzeň. V ulicích Plzně se americké tanky objevily 6. května 1945 kolem 8. hodiny ranní vítány nadšenými obyvateli Plzně.

Vojáci a Pražané uctili památku padlých v boji proti nacismu

Lidé dnes také uctili památku padlých vojáků, kteří za druhé světové války bojovali pod velením Velké Británie a svůj život položili na půdě tehdejšího Československa. Pietní vzpomínka začala na Olšanských hřbitovech, kde je čestné pohřebiště vojáků zemí Commonwealthu. Průvod desítek lidí s věnci pokračoval k památníkům vojáků sovětské armády, bulharských vojáků či účastníků bojů na barikádách v době Pražského povstání. Uctění památky se dočkali i čeští letci, kteří statečně bojovali v řadách britského královského letectva (RAF) v bitvě o Británii a zasloužili se o sestřelení mnoha letounů nacistické Luftwaffe. Své jméno na pamětní desce zde má například jeden z nejlepších válečných pilotů František Fajtl.

Pietní shromáždění skončilo u památníku československých legionářů z první a druhé světové války. Na úplný závěr uctil náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek se svými podřízenými památku legendárního velitele Pražského povstání generála Karla Kutlvašra. Oslavy konce druhé světové války a porážky Hitlerova nacistického Německa budou pokračovat v neděli. Na pražském vrchu Vítkově se uskuteční pietní shromáždění u příležitosti Dne vítězství. Zúčastní ho se prezident republiky Václav Klaus a další představitelé veřejného života a armády.