Poděbrady – ráj bruslařů i malých cyklistů

Pro lidi, kteří prožili dětství na horách nebo jako já na Vysočině, je těžké uvěřit, že i polabská nížina – rovná od horizontu k horizontu – může být krásná. Faktem ale je, že i na téhle zelené úrodné placce se dá najít mnoho zajímavostí i příležitostí ke sportovnímu vyžití. Jednou z nich je městečko Poděbrady, jehož lázeňská historie sahá až na samý počátek 20. století.

Pro milovníky lázeňských procházek anebo také klidného poležení na vzorně upraveném trávníku vybudovaly ruce pečlivých zahradníků kolem poděbradské kolonády rozsáhlý park. Nechybí v něm ani fontána a na jaře kvetoucí rododendrony. V parku i na promenádě, která ho lemuje, najdete řadu kaváren, kde si můžete dát chladivou zmrzlinu nebo báječné zákusky. V lázeňských hotelích si zase každý může dosyta užít masáží, zábalů i koupelí. Lázně Poděbrady navíc patří k těm levnějším, takže ani rodinná kasa příliš neutrpí.

Ne každý ale vyhledává líný lázeňský klid. Poděbrady jsou jak dělané také pro milovníky in-line bruslení nebo třeba i pro rodiče, kteří chtějí vytáhnout na cyklistický výlet své malé ratolesti, ale ještě se bojí, že by jejich děti na svých malých kolečkách nebyly v bezpečí na silnici. Z Poděbrad se dá na kole vyjet po obou březích Labe směrem do Nymburka i na druhou stranu k soutoku Labe s Cidlinou. Nejkrásnější a nejzajímavější úsek cesty je mezi lázněmi a soutokem obou řek. Stezka se tu proplétá v polostínu staletých stromů, a tak i v parném létě si zde můžete příjemně zajezdit.

Poděbrady pro sportovce

Krom toho stezku lemují naučné tabule, kde se turisté dozvědí mnoho o zdejší fauně a flóře, ale i něco z historie zdejší oblasti a seznámit se mohou také s mýty. Dočíst se zde můžeme třeba o Libušině jezírku, ke kterému se údajně chodila koupat kněžna Libuše se svou družinou. A tady i vyslovila řadu svých proroctví ohledně budoucnosti přemyslovské říše.

Protože se stezka po celou cestu vine podél řeky, můžete si unavené nohy smočit v její chladivé vodě. Stezku navíc lemuje celá řada hospůdek, ve kterých se tatínci mohou zastavit na pivo, maminky na kafíčko a dětičky třeba na zmrzlinu.

Po nějakých čtyřech, čtyřech a půl kilometrech od Poděbrad dojedete k soutoku, kde se vody útlé Cidlinky mísí s líně tekoucím Labem. Cedule u soutoku hlásí, že voda bude muset urazit ještě 908 kilometrů, než dorazí do Hamburku, kde se Labe vlévá do moře. Jen pár kroků od soutoku stojí bílá hospůdka, která dává celému místu nádech Vančurova Rozmarného léta.

Do Libice za prvním českým knížectvím

Pokud cyklisti i bruslaři nechají soutok za sebou a urazí ještě dva kilometry, dojedou až do Libice. Asfalt je zde sice o něco horší než na předchozím úseku vinou hrubšího povrchu i statných stromů, před jejichž kořeny ani tvrdá silniční směs neobstojí. Není to ale nic, co by průměrný bruslař nezvládl, a cyklisté nerovnosti snad ani nepocítí. Dojet až do Libice se navíc rozhodně vyplatí. Hned na kraji vesničky stojí zbytky slavníkovského a později přemyslovského hradiště.

Jeho historie sahá až na přelom 8. a 9. století. V polovině desátého století se stalo centrem knížectví, které pod vládou Slavníkovců sjednotilo severovýchodní a jižní Čechy. Hradiště nebylo v dobách rozkvětu nijak malé, zahrnovalo knížecí palác, nejméně tři chrámy, mincovnu, hospodářské stavby i železářské objekty. Libice měla styky s celou tehdejší kulturní Evropou. Slavníkovské monarchii ale učinili přítrž Přemyslovci, kteří celý rod roku 995 vyvraždili. Že ale stavěli na jeho základech, potvrzuje i Libice. Už v jedenáctém století zde vyrostl pod jejich taktovkou zcela nový palác. Poslední zmínka o něm se datuje do roku 1130. Pak i Přemyslovci toto místo zřejmě opustili.

Staletou historii Libice připomíná památník vybudovaný na místě, kde kdysi stálo hradiště, i výstava v prostorách zdejšího obecního úřadu, na níž jsou k vidění nálezy z archeologického výzkumu. Turisté zde mohou obdivovat náhrobní stély slavníkovských kněžen, šperky, zbraně, ozdoby, denáry z 10. století, bohoslužebné a psací náčiní a díky modelu si udělat představu o podobě slavníkovského hradiště.

Vláčkem nebo lodí

Pro ty, kteří nepatří k milovníkům sportu a raději dají přednost přiblížení dopravním prostředkem, který nepohání lidské svaly, ale motor, si mohou cestu do Libice zkrátit pomocí vláčku, který jede po úzké silničce téměř souběžné s cyklostezkou, nebo se z Poděbrad až k soutoku Labe s Cidlinou mohou svézt také vyhlídkovou lodí. Loď zastavuje přímo pod poděbradským zámkem a na plavbu vyráží o víkendu i ve všední den zhruba každou hodinu a půl. Jízdní řád i ceník najdete na webové adrese KralJiri.cz.

Praktické rady

Pozor na obtížný hmyz

Protože se kolem labského koryta rozprostírají rozsáhlé mokřady, potkáte zde i nejednoho komára. Pokud jste zrovna v pohybu, nemusíte se jich bát. Když se rozhodnete na chvíli zastavit, vyhledávejte spíše místa na slunci – tam komáři a jiný obtížný hmyz příliš nelétají. Pokud se rozhodnete schovat před žhavými slunečními paprsky do stínu, rozhodně nezapomeňte na pořádnou dávku repelentu.

0

Někdy přijde vhod i svačinka od maminky

Pokud se rozhodnete vyrazit z Poděbrad směrem na Nymburk, vězte, že tady je kolem řeky mnohem méně hospůdek, kde se mohou utrmácení turisté občerstvit, než v opačném směru. I v samotném Nymburce je gastronomický byznys terpve v plenkách. To sice neznamená, že byste tam zemřeli hlady, není ale moc z čeho vybírat, takže možná i náročnější gurmáni ocení kvalitní svačinku z domova.

Poděbradský park
Poděbradský park
Více fotek
  • Poděbradský park autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254281.jpg
  • Poděbradský park autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254282.jpg
  • Lázně Poděbrady autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254280.jpg
  • Soutok Labe s Cidlinou autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254272.jpg
  • Památník Slavníkovců autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254274.jpg
  • Výletní loď autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254276.jpg
  • Poděbrady autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2543/254275.jpg