Obec ušetřila peníze z dotací, teď za to platí pokutu

Němčovice (Rokycansko) - Jen těžko uvěřitelný problém řeší obec Němčovice, která od ministerstva pro místní rozvoj dostala za odměnu dotaci. Teď z ní má ale část vrátit, protože prý porušila rozpočtovou kázeň. Jediný problém je přitom v tom, že se obecnímu úřadu podařilo ušetřit a finální náklady na částečně dotovanou stavbu byly nižší než ve smlouvě.

V roce 2006 uspěly Němčovice v soutěži Vesnice roku. Kromě ocenění měl starosta možnost získat ze zvláštního dotačního programu 400 tisíc Kč. „My jsme ji využili na zateplení budovy úřadu a výměnu oken a dveří,“ uvedl starosta Němčovic Karel Ferschmann (ODS).

Původně plánovaný rozpočet byl 1 350 tisíc. Zakázku realizovala místní firma. A jak už to tak na vsi bývá, kamarádi pomohli. Například lešení bylo zadarmo a hodně se ušetřilo. Úředník na ministerstvu pro místní rozvoj poradil, ať to účetní zanese do závěrečné zprávy. Jenže to nestačilo. „Za 10 měsíců poté z toho samého ministerstva přijeli na kontrolu a tam se jim nezdálo, že jsme měli celkové vlastní náklady nižší,“ doplnila účetní Obecního úřadu Němčovice Jiřina Vašková.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Pokuta dosáhla pěti procent dotace

„Konstatovali, že došlo k hrubému porušení rozpočtové kázně. V tu chvíli mě polila hrůza, protože vrátit 400 tisíc a k tomu dopočet penále, to by nás asi úplně zlomilo,“ reagoval Ferschmann. Pracovníci ministerstva byli nekompromisní. Vesnička se sto třiceti obyvateli, neuvolněným starostou a účetní na čtvrtinový úvazek pochybila, věc byla postoupena finančnímu úřadu. Ten nakonec vyměřil pokutu jen ve výši pěti procent z dotace, tedy 20 tisíc. „Obec nedodržela parametry, které dala v rámci toho, když získávala peníze,“ podotkla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Starosta se ale brání: „My jsme se ničeho nedopustili, a navíc jsme ještě zajistili to, že obec ušetřila.“ Podle mluvčí finančního úřadu Jitky Ježkové může daňový subjekt požádat o prominutí. Starostovi ale nejde o 20 tisíc, ale o princip. Požádal proto u finančního ředitelství v Plzni o prominutí pokuty. Odpovědi se zatím nedočkal.

/*json*/{"map":{"lat":49.877069,"lng":13.574528,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.877069,"lng":13.574528,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/