Obec ušetřila peníze z dotací, teď za to platí pokutu

Němčovice (Rokycansko) - Jen těžko uvěřitelný problém řeší obec Němčovice, která od ministerstva pro místní rozvoj dostala za odměnu dotaci. Teď z ní má ale část vrátit, protože prý porušila rozpočtovou kázeň. Jediný problém je přitom v tom, že se obecnímu úřadu podařilo ušetřit a finální náklady na částečně dotovanou stavbu byly nižší než ve smlouvě.

V roce 2006 uspěly Němčovice v soutěži Vesnice roku. Kromě ocenění měl starosta možnost získat ze zvláštního dotačního programu 400 tisíc Kč. „My jsme ji využili na zateplení budovy úřadu a výměnu oken a dveří,“ uvedl starosta Němčovic Karel Ferschmann (ODS).

Původně plánovaný rozpočet byl 1 350 tisíc. Zakázku realizovala místní firma. A jak už to tak na vsi bývá, kamarádi pomohli. Například lešení bylo zadarmo a hodně se ušetřilo. Úředník na ministerstvu pro místní rozvoj poradil, ať to účetní zanese do závěrečné zprávy. Jenže to nestačilo. „Za 10 měsíců poté z toho samého ministerstva přijeli na kontrolu a tam se jim nezdálo, že jsme měli celkové vlastní náklady nižší,“ doplnila účetní Obecního úřadu Němčovice Jiřina Vašková.

Pokuta dosáhla pěti procent dotace

„Konstatovali, že došlo k hrubému porušení rozpočtové kázně. V tu chvíli mě polila hrůza, protože vrátit 400 tisíc a k tomu dopočet penále, to by nás asi úplně zlomilo,“ reagoval Ferschmann. Pracovníci ministerstva byli nekompromisní. Vesnička se sto třiceti obyvateli, neuvolněným starostou a účetní na čtvrtinový úvazek pochybila, věc byla postoupena finančnímu úřadu. Ten nakonec vyměřil pokutu jen ve výši pěti procent z dotace, tedy 20 tisíc. „Obec nedodržela parametry, které dala v rámci toho, když získávala peníze,“ podotkla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková.

Starosta se ale brání: „My jsme se ničeho nedopustili, a navíc jsme ještě zajistili to, že obec ušetřila.“ Podle mluvčí finančního úřadu Jitky Ježkové může daňový subjekt požádat o prominutí. Starostovi ale nejde o 20 tisíc, ale o princip. Požádal proto u finančního ředitelství v Plzni o prominutí pokuty. Odpovědi se zatím nedočkal.

/*json*/{"map":{"lat":49.877069,"lng":13.574528,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.877069,"lng":13.574528,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/