Královéhradecký kraj si koupí své sídlo

Hradec Králové – Radní Královéhradeckého kraje se rozhodli, že kraj už dalších 15 let nebude splácet své sídlo majiteli, firmě Immorent, ale že ho od ní předčasně odkoupí. Zaplatí naráz 560 miliónů a stane se vlastníkem bývalého hradeckého pivovaru. Radní si slibují, že ušetří nejméně sto miliónů korun, možná i víc. Firma Immorent vzešla jako vítěz z výběrového řízení na pořízení nového sídla kraje, rozhodli o tom zastupitelé v roce 2003. Částku téměř 2 miliardy korun plánoval kraj vynaložit v rámci dvacetiletého leasingu budovy.

Dříve hradecký pivovar, dnes zřejmě nejdražší sídlo úředníků v zemi za miliardu devět set miliónů korun. Kraj už formou leasingu splatil přes miliardu vlastníkovi, rakouské firmě Immorent ze skupiny Erste. Úrok je vysoký: 5,6 procenta. Radní řekli dost, rozhodli se leasing ukončit a doplatit hned. „Přijmout úvěr s výrazně nižší úrokovou sazbou. Domníváme se, že můžeme ušetřit až 3% ročně a splatit částku zhruba 560 milionů korun. Tím nám vznikne úspora minimálně sto miliónů korun,“ uvedl náměstek krajského hejtmana Vladimír Derner (KDU-ČSL). Opoziční zastupitel Miloslav Plass (ODS) je však jiného názoru: „Je to zbožné přání pana náměstka Dernera, ale v žádném případě to není podložené reálnými čísly.“ Areál úřadu trpí vážnými technickými nedostatky, například do něj silně zatékalo. Firma Skanska, která pivovar přestavovala, teď po reklamaci mění a zesiluje izolace. „Leasingová smlouva byla uzavřena za předchozího vedení, které vedl pan hejtman Bradík,“ vysvětlil mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.

Na přípravě přestavby pivovaru a modelu financování se podílel bývalý radní Rostislav Všetečka z ODS, za stavbu odpovídal jeho tehdy stranický kolega Tomáš Šubert. Pro zvedli ruku i někteří sociální demokraté. V kraji teď vládne ČSSD s lidovci a SNK-Evropskými demokraty, ODS je v opozici. „Uzavření leasingové smlouvy byla dobrá forma spolupráce. To není pro kraj nevýhodná smlouva,“ dodal Miloslav Plass. Vladimír Derner však namítá: „Ten postup působí dojmem, že čím dráž tím lépe.“ Vlastník budov úřadu, firma Immorent, vyjednává s krajem o předčasném zkrácení leasingu několik měsíců. „Tím deklarujeme, že v podstatě nemáme nic proti tomu, abychom po vzájemné dohodě předčasně ten leasingový vztah ukončili,“ potvrdil mluvčí Erste Group Immorent ČR Rudolf Kargl.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Termín, kdy může kraj leasing předčasně ukončit, je říjen příštího roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Radní Královéhradeckého kraje se rozhodli, že kraj už nebude splácet své sídlo majiteli, ale že ho odkoupí.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24