Romové ze Smiřic zřejmě přijdou o bydlení

Smiřice – Ve Smiřicích na Královéhradecku se rozhodli skoncovat s nepořádkem v jedné z městských částí. Areál s několika domy, které obývají hlavně Romové, chce tamní radnice koupit a zbourat. Na jejich místě má v budoucnu stát jen sběrný dvůr. Nákup už odsouhlasili zastupitelé a lidé se budou muset odstěhovat. Řada z nich zatím ale neví kam.

Areál několika domů v části Zderaz označují místní za ostudu Smiřic. „Je to vyloženě záležitost, která dlouhodobě hyzdí město. Byla tady spousta připomínek jednak ze strany návštěvníků města, ale samozřejmě i občanů,“ říká starosta města Luboš Tuzar. Zhruba pětatřicet lidí by se během léta mělo vystěhovat, poté přijedou bagry a domy zbourají.

Starosta Tuzar se domnívá, že nákup nemovitostí od soukromého majitele je zřejmě jedinou možností, jak problém s nepořádkem v dané lokalitě vyřešit. Tamní obyvatelé podle něj měli dost času na to, aby se na odchod připravili. „Nemáme povinnost se o ně postarat, protože ani nejsme stávajícím vlastníkem, abychom byli povinováni nabídnout jim náhradní bydlení, což nebude ani stávající vlastník, protože jim končí smlouvy na dobu určitou,“ vysvětluje.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Situaci v lokalitě už delší dobu monitoruje občanské sdružení Romodrom. Tvrdí, že postup radnice je korektní. Sdružení je připraveno obyvatelům při hledání nového domova pomoci, ovšem hlavní iniciativu musejí převzít sami Romové.