Strakonice protestují proti slučování středních škol

Strakonice – Jihočeský kraj hodlá sloučit dvě strakonické střední školy – Vyšší odbornou školu s učilištěm řemesel a služeb a Střední průmyslovou školu. Krajští úředníci o tom informovali město Strakonice minulou středu, přičemž rozhodnout se má již v úterý na krajské radě. Protože s tím ve Strakonicích nikdo nesouhlasí, zorganizovala radnice narychlo petici.

Kraj své rozhodnutí, proč se zabývá optimalizací sítě více než 70 jihočeských středních škol, vysvětluje tím, že počet studentů stále klesá. Za poslední dva roky ubyla v regionu čtvrtina studentů středních škol, za posledních dvacet let to byla dokonce polovina. „Musíme se na to dívat jako hospodáři, musíme dokázat zaplatit provozní náklady,“ uvedla radní Jihočeského kraje Jana Krejsová.

Poslední slovo k optimalizaci středních škol řeknou krajští zastupitelé v úterý. Strakoničtí se proto snaží, seč mohou, aby se jejich ústavy na soupis sloučených škol nedostaly. „Škola je stabilizovaná,“ odmítá finanční důvody zániku Střední školy řemesel její ředitel Emanuel Pavelka. I ředitel průmyslovky Petr Wagner doufá, že kraj svůj názor ještě změní: „Toto není správná cesta. Chtěl bych apelovat na zástupce kraje, že by ještě měli všechno zvážit.“

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Aby mohli rodiče a učitelé neblahý osud škol zvrátit, sepsala radnice Strakonic v pátek odpoledne petici. „Je to věc určitě tak závažná, že si myslím, že měla být projednaná s dostatečným předstihem,“ soudí strakonický starosta Pavel Vondrys. Již v úterý by ji měla převzít rada kraje, archy jsou proto k dispozici na místech dostupných veřejnosti i o víkendu.

Radek Sosna, zástupce rodičů:

„Když jsme dávali syna na školu, tak jsme počítali, že technické lyceum je příprava na vysokou školu. Nevidím důvod, proč by měli končit školu s hlavičkou maturitního vysvědčení učiliště.“

Ve Strakonicích se opakuje situace, která už počátkem roku nastala v Táboře nebo v Písku. Rozdíl je jen v tom, že nyní se optimalizace týká technických oborů. Podle starosty Vondryse je právě proto tento krok nelogický. Ministerstvo školství i samotný Jihočeský kraj totiž prý technickým školám vyjadřují podporu.