Otrávené návnady z Šumavy mizí

Vimperk - Otrávené lapáky a trojnožky na kůrovce, které nechal po Národním parku Šumava rozmístit ředitel Jan Stráský, po upozornění České televize pomalu mizí. Vedení je totiž postavilo v bezzásahových zónách, kde platí kvůli ochraně přírody zákaz. Dosud výjimku na použití chemie v národním parku nezískalo, a tak park jednal protiprávně.

Správa národního parku přiznala, že odstranila 35 otrávených trojnožek z bezzásahových míst, kde neměly co dělat. Ministr životního prostředí tam totiž zakázal boj proti kůrovci. Trojnožky tak po upozornění ČT zmizely například z Modravských slatí. Podle Hnutí Duha se potvrdilo, že správa parku lhala, když tvrdila, že biocidy v bezzásahových zónách nepoužívá. Naproti tomu Česká inspekce životního prostředí, která prováděla šetření v otázce použití chemie v národním parku, žádné pochybení nenalezla.

Stráský usiluje o to, aby získal speciální výjimku, která mu umožní v parku nedodržovat zákon a použít pesticidy, uvedlo v tiskové zprávě Hnutí Duha. Státní správa opakovaně řeší jeho žádost a letos už podruhé zahájila správní řízení, jehož je Hnutí Duha účastníkem. Zatím však výjimka udělena nebyla. Ředitel tedy evidentně vážně a vědomě porušil zákon o ochraně přírody a krajiny, uvedli ekologové.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

„Výjimku nemáme, ale požádali jsme o ni. Vzhledem k tomu, že ve správním řízení k tomu probíhají nějaké lhůty, které jsou poměrně dlouhé, tak nám ještě nebyla vydaná, čeká se,“ uvedl jeden z lesníků. Kůrovec podle něj ale nepočká, rojení začíná, takže obranná opatření museli umístit „pro odvrácení hrozící škody“.

Ředitel NP Šumava Jan Stráský pro ČT:

0„Samozřejmě, že pokud tam došlo k chybám, musíme je napravit, ale to nesouvisí s tím, že obranná opatření neměla být… Beru to jako prohřešek, který je způsoben byrokratickým způsobem.“