Vyplavené Úlice chtějí škody vymáhat po okolních zemědělcích

Úlice – V Úlicích na Plzeňsku začali sčítat škody po včerejším přívalovém dešti, který ucpal kanalizaci, znečistil studny a na dvory i zahrady přinesl metráky bahna. Podle starostky Vlasty Hornové se škody zřejmě vyšplhají do statisíců korun a obec je bude vymáhat po majitelích okolních zemědělských pozemků. Do obce se totiž vřítila voda z polí, na kterých rostl mimo jiné čínský rákos, který je prý ale k osevu polí nevhodný, protože při dešti nezadrží vodu.

„Naposledy se tu stalo něco podobného před 40 lety, když byla pole nevhodně osetá kukuřicí. Pak už nikdy, a to ani při rozsáhlých povodních v srpnu 2002,“ podotkla starostka. Ze svahu na třetí straně nic nesteklo, protože tam zemědělci pěstují vojtěšku, která vodu i zem udržela. Čínský rákos i rychle rostoucí topoly se pěstují na biomasu – mezi rostlinami jsou ale velké mezery, navíc se zemina uválcuje, takže se do země voda špatně vsakuje. 

Podle starostky je problém v tom, že se nikdo ze zemědělců hospodařících nad Úlicemi nemusí nikoho ptát, co může na polích zasadit. V katastru Úlic, Plešnic i Pňovan roste 200 hektarů čínského rákosu a 20 hektarů topolů. „Orgány státní zemědělské správy jim přece musí říct, kde nemohou takové plodiny pěstovat,“ uvedla Hornová. Obec se proto obrátí na odbor životního prostředí v Nýřanech, na kraj i na ministerstvo zemědělství.   

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

„Hasiči nám na náves přistavili cisternu s pitnou vodou. Studna, která zásobuje obecní vodovod, byla ale naštěstí pod polem, kde roste vojtěška,“ dodala starostka. Nejvíce zasaženo bylo pět domů na návsi a také zámecký park, kde je znečištěný anglický trávník. „Všude bylo bahno s odenky a slaměnou řezankou,“ dodala.   

Silný přívalový déšť zatopil střed Úlic včera mezi 17:00 a 18:00 hodinou. Na návsi bylo až 60 centimetrů vody, hasiči proto museli z obecního úřadu evakuovat pomocí žebříku pět lidí. Voda na návsi zatopila pět domů, nikdo naštěstí nebyl zraněn.