Pražská zoo představila na přehlídce kolekci šatů

Praha - Zoologická zahrada hlavního města Prahy představila originální kolekci šatů z afrických látek. Výtěžek z jejich prodeje půjde na ochranu goril nížinných a na stavbu školy v Kamerunu. Šaty z pestrých látek přivezených z Afriky navrhli studenti textilního a oděvního návrhářství liberecké univerzity. Na molu je předvedli vedle modelek také herci, třeba Pavel Liška nebo Klára Issová.

Jana Ptačinská Jirátová, mluvčí zoo:

„Je to kolekce, která spojuje český um a africkou barevnost, protože ty látky jsou opravdu originální a ojedinělé.“

Šaty budou k mání na internetové aukci a peníze z jejich prodeje půjdou hlavně na vzdělávací projekty v Africe, které tamní děti učí vztahu k přírodě. Sdružení Kedjom-Keku využije část peněz na stavbu školy v severozápadním Kamerunu. „Budeme se snažit v první fázi přivést specializovaného učitele jak na ekologii, tak na jejich jazyk,“ vysvětluje předseda sdružení Martin Mikeš.

Video Reportáž Antonína Šimůnka
video

Reportáž Antonína Šimůnka

Zoologická zahrada zase za peníze nakoupí pro africké děti vzdělávací materiály. Už teď je mezi nimi 15 000 knížek o gorilách. „Mají vést děti k tomu, aby pochopily, proč je třeba chránit gorily a tropický deštný les,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zoologická zahrada ale podporuje i řadu dalších projektů, které mají zamezit lovu zvířat a ochránit jejich přirozené prostředí. A nejde zdaleka jenom o gorily. „Podporujeme záchrannou stanici pro primáty v Limbe, podporujeme správce biosférické rezervace Dža,“ objasňuje Bobek. Nejbližší další akcí na podporu afrických zvířat bude 28. května Běh pro gorily, závod centrem Prahy v gorilích maskách.