Záchranáři cvičili na svazích Bukové hory

Pardubice - Zraněný paraglidista a desítky lidí uvězněných na sedačkách lanovky. Takový byl scénář dnešního cvičení záchranářů v Pardubickém kraji. Fingovaná nehoda se odehrála na svahu Bukové hory na Orlickoústecku. Záchranné týmy včetně Poláků tak prověřovaly svoji akceschopnost a hlavně rychlou pomoc ohroženým turistům.

Vážně zraněný paraglidista nezvládl manévr a zůstal viset na stožáru. Lanovka se zastavuje a padesát šest lidí čeká na záchranu. To byl důvod k výjezdu pro hasiče, policisty, zdravotníky i horskou službu. „Tuto situaci jsme zvolili proto, že v Pardubickém kraji přibývá sedačkových lanovek. Za poslední dva roky začaly fungovat tři nové sedačky,“ vysvětluje náčelník Horské služby pro oblast Orlických hor Josef Šifra.

Do akce se zapojili také záchranáři z nedalekého Polska a profesionální týmy sousedních krajů. „Oblast Bukové hory je na rozhraní Jeseníků a Orlických hor, takže tady vypomáháme, abychom pasažéry vyprostili co nejdříve,“ upozorňuje náčelník Horské služby pro oblast Jeseníků Michal Klimeš. „Určitě to byl rychlý zásah. Během dvou minut jsme byli dole,“ oceňuje zákrok figurantka Martina Paulusová. „Trošku vál nárazový vítr, takže zásah ztěžoval. Ale záchranáři jsou profesionálové, bylo to vidět,“ dodává figurant Libor Černý.   

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Výsledky dvouhodinové akce lezeckých skupin a dalších jednotek čeká vyhodnocení. Stejně tak to bylo i u taktických cvičení v předchozích letech. „My jsme se rozhodli v podstatě již v roce 2003 konat každý rok taktické cvičení. Toto je již osmé. Jednou má vedoucí roli policie, jindy má hlavní roli hasičský záchranný sbor,“ připomíná náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.

Téma velkého cvičení pro příští rok bude vedení kraje teprve zvažovat. Námětem se může stát například nedávný výbuch v pardubickém podniku Explosia.