Mladí Češi a Němci objevují historii Sudet

Plzeň - Hledání stop pohraničí, tak se nazývá víkendové česko-německé setkání mládeže ve Starém Sedlišti na Tachovsku. Dvacítka mladých lidí pátrala po minulosti sudetských Němců, kteří v regionu žili a po jejichž odsunu některé vesnice zanikly. Návrat to byl mnohdy bolestný, ale rozhodně inspirující. Prosadit tento projekt nebylo lehké na obou stranách společné hranice.

Ruiny poutního kostela a hřbitova jsou jedinými památkami, které ještě připomínají, že i tady byly obydlené vesnice. V Pořejově a Bažantově na Tachovsku žily před válkou stovky německých obyvatel. Po roce 1945 vesničky postupně zanikly. „V Sudetech zmizely asi tři tisíce vesnic. Můj otec byl komunista a to je jeden z důvodů, proč jsme zde po válce mohli zůstat,“ vzpomíná pamětník dnes již historických událostí Ervin Scholz.

Vyprávění pamětníka Ervina Scholze a historiků má účastníkům víkendového semináře přiblížit, co se tady v Sudetech po válce dělo. „Setkání se účastní deset Čechů a deset Němců. Chceme, aby došlo k jejich vzájemné komunikaci,“ vysvětluje organizátorka akce z Koordinačního centra česko-německé výměny mládeže Tandem Jana Vlčková. „Jsem tady, protože mě zajímá historie pohraničí. Chci se o Sudetech dozvědět víc,“ uvádí účastnice semináře Sophie Simonová. „Byli jsme se podívat přímo na místech zaniklých vesnic. Hledali jsme, co tam ještě zbylo,“ dodává její kolegyně Magdalena Kofronová. „Od akce si slibujeme, že mladá generace nevypustí tento region z paměti,“ říká další organizátorka akce Tereza Náglová.   

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Víkendový seminář pořádají dvě Češky a jedna Němka, které na rok pracují jako dobrovolnice na druhé straně hranice v Koordinačních centrech česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Regensburgu. Pořádání podobných akcí patří k jejich povinnostem. Ještě nikdy se ale nezabývaly odsunem sudetských Němců. Prosadit u nadřízených tak citlivé téma prý nebylo vůbec jednoduché. O to větší zájem ale seminář vzbudil mezi mladými účastníky z Česka i Německa.