Kvůli demolici Štvanice čelí radní Udženija trestnímu oznámení

Praha - Sdružení Acta non verba (ANV) se rozhodlo kvůli bourání zimního stadionu na Štvanici dnes podat trestní oznámení na pražskou radní Alexandru Udženiji (ODS). Trestného činu se měla dopustit tím, že nařídila demolici památkově chráněného stadionu. Udženija pochybení odmítá s tím, že pouze respektovala rozhodnutí stavebního úřadu. Demolice stadionu, na kterém mimo jiné odehrála československá hokejová reprezentace legendární zápasy, začala v sobotu.

„Existuje důvodné podezření, že je demolice nezákonná a byl spáchán trestný čin,“ řekl Vojtěch Razima z ANV. Acta non verba magistrát a Udženiji kritizuje, podle zákona prý za památkově chráněnou budovu odpovídá její vlastník, kterým je v tomto případě město. „Alexandra Udženija měla povinnost jako radní pro majetek o kulturní památku pečovat,“ dodal.

Udženija vinu popírá. „Upřímně mě to pobavilo,“ reagovala radní na zprávu, že na ni ANV podá trestní oznámení. „Nevím, jestli můžu nést odpovědnost za něco, co nám nařídila státní správa,“ dodala. O nutnosti stadion zbourat v pátek rozhodl stavební úřad Prahy 7.

Video Reportáž Kamily Štichové
video

Reportáž Kamily Štichové

Podle Razimy existují dvě možná vysvětlení pro jednání Udženije. „Buď je naprosto nekompetentní, nebo je zaplacená. V obou případech nemá na postu radní pro majetek co dělat,“ řekl. Vyzval proto primátora Bohuslava Svobodu (ODS), aby ji odvolal. Dodal, že podle ANV nepředcházelo demolici zákonné rozhodnutí a rozhodla o ní Udženija. „ANV si myslí, že kvůli tomu dostala zaplaceno od Meridianspa, která chce na místě postavit hotel,“ uvedl Razima. Udženija obvinění označila za naprosté nesmysly. „Zajímalo by mě, kdo financuje jeho proti mně, pár lidí by mě napadlo,“ poznamenala.

Mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík:

„Ministerstvo kultury od začátku říká, když vlastník nechá dojít tu památku do takového stavu, že musí být v podstatě zdemolována, tak zcela nepochybně porušil svoje povinnosti.“

Město se pokusí smlouvu ukončit či změnit

Udženija dnes pověřila právníky, aby jednali se společností Meridianspa o ukončení smlouvy. Chce prosadit, aby na Štvanici zůstal zimní stadion a byla zde vybudována síň slávy. Smlouvu město a firma uzavřely před více než deseti lety. Meridianspa měla na jejím základě ostrov opravit a postavit na něm sportovní a relaxační centrum s bazénem a lázněmi. Zatímco část ostrova s tenisovými kurty již společnost převzala, zimní stadion dosud spravuje magistrát. Zda se podaří městu smlouvu ukončit, není jasné. Udženija přiznává, že by nerada zabředla do soudního sporu. Podle ní by mohl trvat několik let, během nichž by Štvanice dále pustla.

„Čekáme, s čím přijde město. Naše nabídka platí. Pokud město řekne, že ji neakceptuje, tak musí přijít s nějakým návrhem a budeme o tom jednat,“ řekl člen představenstva německé skupiny Meridianspa Martin Kodeš. „Nebudeme ale stavět něco, proti čemu by město bojovalo,“ doplnil. Developer se prý ve smlouvě z roku 1999 zavázal k tomu, že bude investovat do veřejné zeleně na Štvanici. Park za desítky milionů obnoví, vybuduje cyklostezky a výměnou za to pak bude moci komerčně využít objekt zimního stadionu. Projekt počítal s demolicí památky a s výstavbou lázní a relaxačního centra. Se zachováním ledové plochy ani výstavbou nového zimního stadionu prý magistrát s investorem doposud nejednal.

0Na stadionu Štvanice vyrostlo několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Celkem byla Štvanice dějištěm čtyř mistrovství světa v hokeji, a to v letech 1933, 1938, 1947 a 1959.