Arnika odmítá jez v Děčíně

 

Děčín (Ústecký kraj) – Proti chystané stavbě jezu na Labi u Děčína protestovali dnes znovu aktivisté ze sdružení Arnika, kteří tvrdí, že takové přehrazení řeky zničí poslední přírodní část Labe. Rejdaři však trvají na tom, že bez slibovaného jezu brzy zbankrotují, a Česká republika tak přijde o ekologickou lodní dopravu. O způsobu, jak řeku přehradit, aby po ní lodě mohly do Hamburku vozit zboží po většinu dní v roce, se debatuje už šestnáct let.

 

Labe pro plavce a výletníky – tak vidí budoucnost řeky aktivisté z Arniky. Chystaný jez by podle nich zničil její nejcennější část. „Je to vlastně poslední kus volně proudící řeky,“ uvedla Jana Vitnerová ze sdružení Arnika a její kolegyně Zora Kasíková doplnila: „V podobě Labského kaňonu máme něco, co nikde v Evropě není.“ A Jana Vitnerová dodala: „Jez by, myslím, tento unikát totálně a nevratně poškodil.“ O způsobu, jak přehradit Labe, aby lodě mohly vozit zboží z Děčína do Hamburku po většinu dní v roce, se debatuje už šestnáct let. „Zatím jsme lepší variantu než postavení jezu v Děčíně, nenašli,“ prohlásil tiskový mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Pokud jez nebude, stane se podle rejdařů Česká republika jedinou evropskou zemí, která nebude mít použitelný přístup k moři po vodě. „Ta hrozba tady je,“ potvrdil mluvčí Svazu dopravy, sekce vodní dopravy Jiří Aster.

Odpůrci jezu tvrdí, že řeka v původní podobě přiláká turisty a přinese větší užitek, než když z ní bude plavební kanál. Zájem o přepravu zboží po vodě podle nich navíc stále klesá. „Pro to, co je třeba dneska přepravovat, jsou dostačující kapacity. Například na železnici,“ je přesvědčená Zora Kasíková. Jakub Ptačinský však nesouhlasí: „To je argument pro argument. Pokud právě stavbou jezů dokážeme zajistit splavnost, pak věříme, že se to zboží opět vrátí.“ A jeho názor podpořil i Jiří Aster: „Lodní doprava si vždycky své místo uhájila. Například ve Spolkové republice dopravuje polovinu toho, co železnice.“

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Odpůrcům stavby jezu nahrává, že pro Němce doprava po Labi není prioritou a do jeho úprav už nechtějí investovat. Rejdaři ale oponují – potom, co Evropská unie řeku zařadila mezi dopravní cesty nejvyšší kategorie, bude všechno jinak.

/*json*/{"map":{"lat":50.781773,"lng":14.214583,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.781773,"lng":14.214583,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/