I s nejtěžšími nemocemi úspěšně bojují zdravotní klauni

Plzeň – Je den dětí a zapomenout na to nelze ani v nemocnicích – nebo spíše především v nemocnicích. Právě nemocné děti totiž potřebují potěšit především, a tak například za pacienty hematoonkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice navštívilo dvacet veselých zdravotních klaunů. Jejich návštěva ovšem není výjimečná, za těžce nemocnými dětmi se vydávají i při méně svátečních příležitostech.

Práce zdravotního klauna není jednoduchá. Musí umět rozesmát nemocné děti a často i jejich rodiče. Radost z nich musí prýštit, i když vědí, že někteří malí diváci je při příští návštěvě už neuvidí. „Pracuji jako zdravotní klaun deset let. Byla pro mě velká výzva přinášet humor třeba i na dětskou onkologii – a vzít do hry všechno, co v nemocnici je,“ popsala práci a výzvy zdravotních klaunů Jana Kučerová.

Zdravotní klauni jsou profesionálové. Několikrát za rok mají školení, potom navštěvují nemocnice. „V současné době máme 75 zdravotních klaunů a navštěvujeme pravidelně 56 nemocnic v celé republice,“ shrnula mluvčí občanského sdružení Zdravotní klaun Daniela Melíšková.

Video Reportáž Miroslavy Vildové
video

Reportáž Miroslavy Vildové

Projekt vznikl před deseti lety – a u diváků-pacientů má úspěch. „Líbilo se mi to,“ komentoval vystoupení rozesmátý Honzík, kterého v Plzni léčí z leukémie. Klauni měli při jeho návštěvě ztížené podmínky – v místnosti, kde leží čtyřletý chlapec, který marodí od února, se nesmí svítit. Organismus je po lécích velmi citlivý.

Podobnou radost jako jemu dělají zdravotní klauni asi 70 tisícům dětí ročně.

Vystoupení zdravotních klaunů
Vystoupení zdravotních klaunů