Středočeská ODS: Kraj se chová k seniorům z Břežan nelidsky

Praha – Středočeská ODS v pondělí navrhne krajskému zastupitelstvu zachování domova důchodců v Panenských Břežanech. Podporu chce hledat i u sociálních demokratů. V budově má vzniknout památník národního odboje a klienti se stěhují jinam. Kraj se ale podle občanských demokratů chová k seniorům nelidsky a v objektu už provádí stavební úpravy. Šéf středočeské ODS Petr Bendl navíc upozornil, že kraj ruší domov bez posvěcení zastupitelů a porušuje tak zákon. Hejtman David Rath (ČSSD) Bendlovo tvrzení odmítl. Záměr byl podle něj už v minulosti schválen a o zrušení domova mohou zastupitelé rozhodnout až v okamžiku, kdy v něm nebude žádný klient.

Bendl namítl, že stavebníci ani nečekali na to, až se klienti odstěhují, a přímo nad postelemi jim bourají stropy a vrtají sondy. Podle něj je takové zacházení s lidmi, kteří jsou ve finále života, „absolutním hyenismem“. Fakt, že se v domově už začalo stavět, potvrdila i jedna z jeho pracovnic Marie Vágnerová. „Máme spoustu klientů s psychiatrickými diagnózami, takže oni z toho mají depresivní stavy,“ řekla ČT.

Domov v Panenských Břežanech sídlí v zámku a podle vedení kraje má nevyhovující prostory. V minulosti v něm bydlel nacistický pohlavár K. H. Frank. Budova má kapacitu 38 míst, nyní je v ní ještě 26 klientů. Dosud se jich odstěhovalo 12, zbytek má domov opustit do konce roku. Proti stěhování už ale někteří obyvatelé domova sepsali petici, řada seniorů má navíc v okolí příbuzné. „Ve stáří si zvykat v cizím prostředí pro ně bude opravdu těžké,“ domnívá se zdravotní sestra z domova seniorů Vendula Laubová.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

David Rath:

0„Jde o zámek, který je pro pobyt seniorů nevhodný. Vracíme tyto budovy – nejen náš kraj, ale i stát jako takový – původnímu využití, to znamená pro kulturní a společenské účely, a pro seniory stavíme nové domovy, přímo projektované a koncipované jako sociální ústavy.“

Rath uvedl, že všichni senioři dostali na výběr, kam se přestěhují. „Podle mých informací si už všichni vybrali nové místo,“ dodal. Namítl také, že klienti se stěhují do modernějších a lépe vybavených zařízení. Někteří z nich se údajně dostanou blíž ke svým příbuzným. Zkrátka podle něj nepřijdou ani zaměstnanci, všichni prý dostali nabídku pracovat v jiných zařízeních v okolí. Vágnerová to ale popřela. „Píše se, že nám nabídli místa. Není to pravda, nikdo nám žádnou nabídku nedal,“ uvedla.

Odstěhování seniorů by údajně ulehčilo rozšíření Letiště Vodochody

ODS žádá zachování domova, jeho částečnou rekonstrukci, případně snížení kapacity, aby lépe vyhovoval potřebám klientů. „Psalo se, že domov nám padá na hlavu, že je v hrozném stavu, ale není to pravda,“ uvedla Vágnerová. Rath ale tvrdí, že jde o jednoznačně nejhorší a vzhledem k nízké kapacitě i nejnákladnější zařízení v kraji. Do domova podle něj ani nemohli architekti, protože tam byla tři měsíce karanténa kvůli svrabu.

Podle některých kritiků chce kraj odstěhováním seniorů pomoci s rozšířením Letiště Vodochody. Starosta obce Libor Holík například tvrdí, že limity hluku v místě, kde je zdravotnické zařízení, jsou mnohem přísnější než tam, kde podobný objekt nestojí. Rath jeho tvrzení odmítl. Podle něj se tato podmínka vztahuje na nemocnice, nikoliv na domovy důchodců. Holík dnes dokonce Ratha obvinil z toho, že zřejmě vlastní akcie společnosti Penta, která chce rozšiřovat vodochodské letiště. „Musím pana Holíka ubezpečit, že skrytým majitelem Penty jsem já,“ reagoval v nadsázce Rath.