Podhájí ožilo ve vzpomínkách

Křtěnov (Temelínsko) – Přišli o domov kvůli výstavbě Temelína – takový je příběh obyvatel pěti obcí z okolí jaderné elektrárny. Rodáci z Podhájí se dnes po letech vrátili do míst, kde žili. Když se o vystěhování obce v roce 1980 rozhodlo, žilo v ní 134 lidí, na dnešním setkání jich byla bezmála stovka. Na místě osady Podhájí existoval již v 17. století panský dvůr, kolem něho vyrostla osada s malými domky většinou bez hospodářského zázemí. Pojmenování získala podle polohy 'pod hájem'. První písemná zmínka o obci je z roku 1840, před první světovou válkou zde bylo 30 popisných čísel a 181 obyvatel. Náležela sem ještě samota Ohrady a mlýn Paleček.

Bývalí obyvatelé Podhájí Miloslav Beránek a Václav Pisinger – dohromady je jim téměř 180 let. Jsou dlouholetí kamarádi a švagři, jen sousedi už ne. Z Podhájí se stěhovali mezi posledními, v roce 1997. „Tady stál náš dům. Byl to zánovní barák, bydleli jsme v něm asi pětadvacet let,“ vzpomíná Miloslav Beránek a Václav Pisinger přidává: „Tady byla naše chalupa a tohle byl můj ořech.“ Podhájí zmizelo z map i z krajiny, v srdcích bývalých obyvatel však žije dál. „Nedá se na to zapomenout, byl to domov,“ uvedla Jana Havlíková a Jaroslav Švehla doplnil: „Člověk si zachovává to, že měl někde domov, kořeny. Proto dnes vlastně organizujeme tuhle sešlost.“ I nejstaršímu z bývalých obyvatel Podhájí Josefu Krejsovi se stýská: "Moc, to Vám řeknu. Domů bych šel i o půlnoci!!

K smutku z toho, že se musejí vystěhovat, se po roce 1990 přidalo ještě rozčarování z toho, jak nízké bylo odškodnění. Dnes už ale vzpomínají pouze na to hezké. „Dole byli Vláškovi, viděli jsme k nim do kuchyně. Měli televizi Aleš, to si pamatuji,“ potvrdil Jaroslav Tomka a Václav Pisinger dodal: „Kluci hráli na harmoniku a ženské zpívaly mariánské písně.“ V Podhájí se i sportovalo. „Fotbal se hrál dennodenně,“ ujistil Miroslav Beránek.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Letos je to přesně dvacet pět let, kdy se vystěhovaly první rodiny. Stejný osud jako Podhájí čekal ještě další čtyři obce v okolí elektrárny, zbyly jen kapličky a některé připomíná ještě autobusová zastávka. Jenom v Křtěnově zůstal alespoň kostel se hřbitovem, část návsi a škola.

/*json*/{"map":{"lat":49.18469,"lng":14.38261,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.18469,"lng":14.38261,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Rodáci z Podhájí se dnes po letech vrátili do míst, kde žili.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24