V Liberci rozkvete světový unikát – obří zapáchající zmijovec

Liberec – Ojedinělou podívanou nabídne svým návštěvníkům botanická zahrada v Liberci. Zanedlouho tam totiž vykvete naprostý unikát – zmijovec titánský, který má údajně největší květenství na světě. Poupě už teď měří přes jeden metr a pořád roste, podle odhadů by měl vykvést za sedm až deset dní – ovšem pozor, květenství vydrží pouhé tři dny. Případy, kdy zmijovec vykvete, bývají v evropských botanických zahradách senzací.

Áronovitá rostlina pochází ze západní Sumatry a v přírodě už téměř vymřela. V minulých letech vykvetla například v britské Královské botanické zahradě v Kew, v německém Bonnu nebo belgickém Meise, kde za poslední tři roky kvetla dokonce dvakrát. Na severu Čech půjde o premiéru. 

Liberecký exemplář byl vypěstován ze semínka, které se tam dostalo z Německa v rámci mezinárodní výměny. Vykvést se chystá o něco dříve, než u tohoto druhu bývá obvyklé. „Udávají věk 12 až 16 let. Nám kvete už po deseti, protože ji máme volně vysazenou. Není v květináči, takže se to asi urychlilo,“ poznamenala pracovnice zahrady Blanka Nouzáková. 

Zvláštností je to, že květenství zmijovce vydrží pouze tři dny. Rostlina je však zajímavá také výrazným zápachem, který produkuje zejména v první den svého rozkvětu. Její typická „vůně“ připomíná shnilé maso nebo shnilé ryby, což má v přirozeném prostředí přilákat hmyz, který ji opyluje. Návštěvníci liberecké zahrady mohou rostlinu vidět v pavilonu G.