Porodnice na Karlovarsku zvolily stejný termín oprav

Karlovarsko – Rodit v létě v Karlovarském kraji může být pro budoucí maminky problém. Hned čtyři nemocnice se totiž nedokázaly dohodnout, kdy opraví svá porodnická oddělení, a rekonstrukci si naplánovaly na jeden termín. Situaci teď bude muset řešit krajský úřad, zprovoznit musí alespoň dvě zařízení.

Porodnice v celém kraji dělají nutné opravy každý rok. Letos kvůli tomu v jeden termín zavřou hned tři oddělení ze čtyř. Otevřeno zůstane jen v Sokolově. To ale podle lékařů nestačí. Zařízení navíc není vybaveno dětskou jednotkou intenzivní péče. Rodičky tak budou muset jezdit do porodnic v okolí. Nejčastěji uvažují o Plzni nebo Kadani.

Rekonstrukci pokojů porodnického oddělení na červenec oznámila soukromá nemocnice v Ostrově. Stejný termín teď ohlásily i krajské nemocnice v Chebu a Karlových Varech, kde navíc plánují generální rekonstrukci porodního sálu, která bude trvat déle než měsíc.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

„O plánovaném uzavření jsme s předstihem informovali už 26. dubna. Důvodem jsou nutné provozní úpravy, jedná se o vymalování prostor gynekologicko-porodnického oddělení a o opravy stěnových zábran,“ informovala mluvčí Nemocnice Ostrov Andrea Volánková.

Rozhodnout teď bude muset krajský úřad. Radní si už na zítra pozvali ředitele všech čtyř nemocnic. „Uděláme všechno pro to, aby souběžně fungovala minimálně dvě oddělení,“ nechal se slyšet krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD). Nové termíny dočasných uzavírek porodnic by mohly být známé ještě tento týden.

Předčasně narozené děti budou odkázány na specializovaná pracoviště, která jsou vybavena novorozeneckou jednotkou intenzivní péče.