Auta projela safari ve Dvoře, problémy nebyly

Hradec Králové – První víkend, kdy si mohli návštěvníci zoologické zahrady ve Dvoře Králové projet zdejší safari vlastním vozem, se obešel bez větších komplikací. Pro ČT24 to uvedla ředitelka zoologické zahrady Dana Holečková. Zkušební provoz zahrady pro automobily návštěvníků podle ní zatím také zvířatům neškodí – naopak je vůči nim šetrnější než předchozí autobusy a výletní vláčky.

„Naši návštěvníci, kteří za víkend přijeli, byli všichni naprosto vzorní. Trochu mě mrzí, že už dopředu odsuzujeme naše občany, že budou nedisciplinovaní,“ uvedla ředitelka zoo Dana Holečková. „Jsem ráda, že se našemu týmu podařilo tuto akci připravit. Největším potěšením je pro mě vidět, že zvířata akceptovala tuto změnu, a zdá se, že jim daleko více vyhovuje pohyb návštěvníků v autech než pěších lidí,“ dodala.

Video Rozhovor s Danou Holečkovou
video

Rozhovor s Danou Holečkovou

Nový provoz snižuje emise

Celý šestikilometrový okruh ve Dvoře Králové je rozdělený do jedenácti sekcí a každý návštěvník před vjezdem do zahrady obdrží manuál, jak se v areálu chovat. Ve čtyřech sekcích projíždějí návštěvníci přímo mezi zvířaty (kopytníky a ptáky). „Ve zbylé části jsou zvířata oddělena mosty, skleněnými bariérami nebo příkopy, a v tomto případě jsme si všimli, že zvířata to snášejí mnohem lépe, než kdyby se tam hromadili návštěvníci a mezi nimi jezdily vláčky,“ informovala Holečková.

Podle ředitelky zoo nová forma návštěvy také snižuje zplodiny, které by mohly zvířatům ublížit. Emise i kouřivost autobusů byla totiž výrazně vyšší, než je tomu dnes u osobních aut. Počet automobilů, které smí vjet do areálu, je navíc omezen.

Safari pro auta návštěvníků, splněný Vágnerův sen

Možnost, kdy může návštěvník obdivovat africkou zvířenu z vlastního vozu, je podle Holečkové naplnění přání zoologa Josefa Vágnera. „Měl sen, že i u nás, uprostřed Evropy, se návštěvníci dostanou tak trochu do africké divočiny a podobně jako v afrických rezervacích se budou projíždět mezi zvířaty,“ uvedla ředitelka a dodala, že zahrada byla pro tyto podmínky projektována již v 70. letech 20. století.

Areál safari je přesto pro automobily letos otevřený jen zkušebně a vedení zoologické zahrady až po vyhodnocení výsledků z tzv. nulté sezony rozhodne, zda řidiče do svého areálu vpustí i příští rok.