Společnost ArcelorMittal investovala miliardu do lepšího ovzduší

Ostrava - O 270 tun méně prachu v ovzduší za rok. Takový výsledek má přinést nové odprašovací zařízení společnosti ArcelorMittal Ostrava. Stálo už téměř miliardu korun. Práci ve firmě kvůli této a dalším investicím nalezne stovka lidí. Odborníci odprášení vítají, výraznější zlepšení ostravského ovzduší ale zřejmě nepřinese. Do modernizace zařízení chce ArcelorMittal investovat i v dalších letech. V nejbližších deseti to bude 10 miliard korun.

České podniky budou muset od příštího roku snížit množství emisí vypouštěných do vzduchu z padesáti na dvacet mikrogramů na metr krychlový. Největší tuzemská ocelářská společnost zařízení na odprášení dokončuje v těchto dnech. „Funguje to na principu pytle nebo pytlíku podobně jako ve vysavači, kdy ta vzdušnina je prosávána tímto látkovým pytlem, na jeho povrchu je zachycován prach, který je oklepáván a čistá vzdušnina potom pokračuje do komínu,“ popisuje funkci nového zařízení manažer projektů odprášení Ivo Psota.

Textilní filtry o celkové velikosti sedmi fotbalových hřišť budou naplno uvedeny do provozu na začátku října. Přestože ArcelorMittal patří k největším znečišťovatelům, odprášení jeho provozu se na kvalitě ovzduší nemusí podle odborníků výrazně projevit. Vliv na něj totiž mají také další zdroje znečištění.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

„Bohužel na základě dlouhodobých měření víme, že padesátiprocentní snížení emisí se nikdy neprojeví jako padesátiprocentní snížení imisí v ovzduší, dalšími faktory jsou i lokální zdroje, nejen naše ale i za hranicemi,“ potvrdila Lucie Hellebrandová z oddělení ovzduší Zdravotního ústavu Ostrava.

Nové odprašovací zařízení a další chystané investice společnosti přinesou několik desítek nových pracovních míst. Při jejich obsazování ale firma často naráží na problémy. „Budeme potřebovat odborníky z oblasti ekonomických oborů, hutních oborů, projektového řízení, ale rovněž i administrativní pracovníky, ovšem nedostatečná znalost angličtiny a zkušenosti v angličtině jsou asi největší slabinou absolventů vysokých škol zejména tady v regionu,“ uvedl personální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava Jan Rafaj.