Ve stopách Švandy – mladí dudáci se sjeli do Strakonic

Strakonice – Hradní nádvoří ve Strakonicích dnes patřilo mladým dudákům, konal se tam totiž pátý ročník přehlídky Strakonický dudáček. Letos se zúčastnily čtyři soubory z Čech a dva z Moravy, celkem přes sto účinkujících. Přehlídka není soutěžní, ti nejlepší dudáci si ale zahrají v rámci Mezinárodního dudáckého festivalu, který se ve městě bude konat v srpnu příštího roku.

Strakonice jsou proslavené Švandou dudákem, ve městě hraje na tento nástroj zhruba 20 až 30 lidí a podle místní dudačky Ludmily Vilánkové dokonce zažívá hra na dudy v posledních letech boom. Děti se na tento nástroj mohou naučit hrát i v místní základní umělecké škole. 

„Ty dudy jsou prostě zajímavé, vezmete je do ruky a můžete k tomu i zpívat. Když hrají děti na klavír nebo housle, tak dřou, když hrají na dudy, tak je to pro ně příjemnější. Důležité je naučit se vyrovnávat tlak v dudách. Jinak si děláme legraci, že jsme akademici na osm tónů,“ usmívá se Ludmila Vilánková. České dudy totiž umějí jen osm tónů, což muzikanty dost omezuje. 

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové

Na druhou stranu ale zase není těžké naučit se na ně hrát, dětem to trvá asi rok. Nejhorší je zkoordinovat pohyb ruky s vlastním dechem, aby se v měchu udržoval stálý tlak. První písničku ale odrostlejší děti zvládnou i po několika měsících. 

Čechy lákají i skotské nebo irské dudy

Tradice dudáctví se ve městě udržuje v Prácheňském souboru písní a tanců. Ti, které zrovna nebaví český folklor, se mohou zaměřit třeba na skotské nebo irské dudy, hrají v různých skupinách a mohou jezdit na festivaly doma i ve světě. Také výrobců dud je na jihu a jihozápadu Čech hned několik. 

Návštěvníky láká také prachatické muzeum, kde je vystavena největší sbírka dud u nás. Připravena je tam nejen expozice, která se věnuje historii tohoto hudebního nástoje, ale vydat se mohou také na naučnou stezku Švandy dudáka, po které dojdou na Šibeniční vrch, kde podle legendy hrál Švanda čertům a divým ženám. Zachránil si sice duši, ale přišel o čarovnou moc svých dud.