Nová Paka chce do 2 let zvýšit nájmy bytů k tržním cenám

Nová Paka (Jičínsko) – Nová Paka patří k městům, které v souvislosti s deregulací nejrychleji zareagovali na možnost zvýšit nájemné. Nájemníci městských bytů proto protestují proti záměru radnice do dvou let srovnat nájemné s tržním cenami. Podle obyvatel je nespravedlivé zvyšovat ceny u bytů, které jsou v dezolátním stavu, a navíc jim vše oznámit jako hotovou věc. Sepisují petice a přidat se k desítkám žalob, které v souvislosti s deregulací nájemného přistanou u soudu.

Novopacká radnice chce první zvýšení nájemného prosadit již v červenci. Současná cena se pohybuje na 34 korunách za čtvereční metr, od nového měsíce má stoupnout na 56, o rok později na 65 korun. Výše nájemného tak bude srovnatelná s běžným trhem. „Zákon to dovoluje a cítíme v tom jistou spravedlnost,“ uvedl místostarosta Nové Paky Josef Hendrych.

Radnice v současnosti vlastní asi 140 bytů. Jejich obyvatele o rozhodnutí již informovala a vzápětí obdržela protestní petici. Podle nájemníků je další zdražování v rozporu se současným stavem bytů, některé z bytových domů jsou i 70 let staré. Lidé se ohradili i proti přístupu radnice k samotnému oznámení. „Dostali jsme do schránek prostě smlouvy, které jsou hotové. Nikdo to s námi neprobral, nikdo ty byty neviděl,“ říká Miroslav Hajzler.

Video Reportáž a vstup Přemysla Šrámka
video

Reportáž a vstup Přemysla Šrámka

Vedení Nové Paky však nájemníky ubezpečuje, že k stavu bytů bude při konečném stanovení ceny přihlížet. Podle Hendrycha tak nové ceny bude možné snížit až o 10 procent, respektive 20 procent. Kvalitu domů a bytů budou posuzovat pracovníci radnice, společně s městskou společností TermoReal případně navrhnou následné slevy.


Kvůli určení výše nájemného přišlo k soudům již 70 žalob majitelů domů. Jejich počet eviduje Sdružení nájemníků ČR a jeho předseda Milan Taraba dodává, že tento počet není žádnou katastrofou a je jen zlomkem z celkového počtu bytů, kde už skončila deregulace nájemného. Posledním dnem loňského roku skončila regulace nájemného přibližně pro 400 tisíc bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012. Celkem se v Česku regulace týkala přibližně 700 tisíc bytů.