Plzeň má moderní onkologické centrum

Plzeň – Nejmodernějším onkologickým centrem se nově může pyšnit fakultní nemocnice v Plzni. Příčinou výrazné investice do špičkového oddělení bylo nevyhovující vybavení původního onkocentra a hlavně malá kapacita. Nádorových onemocnění totiž rok od roku přibývá a právě v Plzeňském kraji je jich diagnostikováno nejvíc – každý rok asi 2000 nových pacientů.

Nová klinika vedle příjemného prostředí především vyřešila největší problém původního objektu – nedostatek lůžek. Pacienti tak po hospitalizaci mohu být ihned uloženi a nemusí čekat na uvolnění kapacity. Centrum je desetkrát větší než původní Fodermayerův pavilon. Výrazně se tak zkrátí čekací doby na léčbu. Velkou výhodou je i umístění onkologie přímo v areálu nemocnice a propojení s ostatními pracovišti.

Práce na novém objektu začaly na konci roku 2008, budova byla dokončena v září loňského roku. Od té doby se pod dohledem Úřadu pro jadernou bezpečnost dolaďovalo fungování přístrojů. Podle primáře plzeňské fakultní nemocnice Jindřicha Fínka šlo o několikaměsíční pečlivé vyměřování.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Onkologické oddělení tak stálo celkem 660 milionů korun, pouhé vybavení navíc spolykalo dalších 350 milionů. O investice se přitom podělila nemocnice i stát.

Onkologické centrum v Plzni
Onkologické centrum v Plzni