Harrachov zaznamenal jarní odliv turistů

Harrachov – Podnikatelé v horských střediscích si lámou hlavu s tím, jak přilákat turisty i mimo sezonu. V posledních letech je podle krkonošských hoteliérů úbytek návštěvníků čím dál víc citelný. Místní podnikatelé jsou přitom na turismu závislí. Podle statistik jezdí do Krkonoš v létě o pětinu návštěvníků méně.

Beranovi mají v Harrachově penzion se čtyřmi pokoji už přes dvacet let. Sezónní výkyvy byly vždy. V posledních deseti letech se ale situace zhoršila. Beranovi si tak mimo sezonu, tedy v jarních a podzimních měsících, musejí přivydělávat jinde. Propad v návštěvnosti pociťují i velké hotely, jak potvrdil ředitel harrachovského hotelu Sklář Martin Kocourek.

Například vloni přijelo do Libereckého kraje přes 630 tisíc turistů. Skoro polovina se přitom vtěsnala do jediného zimního měsíce – do prosince. Hledají se tak metody, jak přilákat turisty mimo sezonu. Například v Harrachově čekají návštěvníky příští víkend poloviční ceny.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Horská střediska se tak snaží dokázat, že umějí nabídnout vyžití i mimo zimní sezonu. V Harrachově se nabízí bobová dráha a lanový park. V okolí Rokytnice nad Jizerou najdou turisté spoustu cyklotras. Obecně hory v létě lákají na výlety do přírody, ale i na wellness nebo městskou turistiku.