Města a obce na Novojičínsku spojily síly při stavbě kanalizace

Novojičínsko - Dvě největší města na Novojičínsku spolu s přilehlými obcemi zahájila stavbu rozsáhlého systému kanalizace pro téměř pět tisíc obyvatel. V okolí Nového Jičína a Kopřivnice vyroste do konce příštího roku přes 52 kilometrů kanalizačního potrubí. Obce tak plní nařízení Evropské unie o kvalitě povrchových vod. Stavba kanalizace skončí v srpnu příštího roku a stát bude 380 milionů korun. Svazek obcí regionu Novojičínska teď vybírá provozovatele kanalizační sítě, ten by měl být znám během několika týdnů.

Hlavním cílem projektu jsou čistší řeky Jičínka a Lubinka. Města Nový Jičín a Kopřivnice a obce Životice u Nového Jičína a Mořkov se po téměř 10 letech příprav společně pustily do stavby. „V tom větším seskupení je větší síla, ekonomické možnosti a také stabilita, protože u mnohých menších obcí nebo měst skončily akce typu kanalizace jenom výměnou vedení města. Tady si to nikdo nedovolí,“ myslí si starosta Kopřivnice a předseda Svazku obcí regionu Novojičínska Josef Jalůvka.

Čištění odpadních vod nařizuje obcím nad 2000 obyvatel Evropská unie. Hlavní část prací proběhne v obcích Mořkov, Životice u Nového Jičína a novojičínské místní části Žilina. Na kanalizaci se tu napojí téměř 1100 domů, které nyní zčásti vypouštějí splašky do řeky Jičínky. „Je to opravdu cítit, hlavně v létě při vedru. Realizace této stavby je naprosto nutná, nehledě na počet obyvatel, který se přinejmenším zdvojnásobil,“ zdůrazňuje starosta Nového Jičína Břetislav Gelnar.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Většinu nákladů na stavbu pokryje evropská dotace a půjčka od Státního fondu životního prostředí. Zbytek musí doplatit města. Zatímco Kopřivnice a Mořkov si musely vzít úvěr, Nový Jičín a Životice u Nového Jičína platí stavbu z vlastních prostředků. Menší obce podpořil sedmi miliony také kraj. „Obce samotné mají zdrojů nedostatek, proto kraj přistoupil v minulosti k podpoře. Doposud bylo z krajského rozpočtu vyplaceno bezmála čtvrt miliardy korun,“ řekl náměstek hejtmana MS kraje Miroslav Novák.

Města a obce se snaží nalákat majitele domů pomocí příspěvků například na projektovou dokumentaci nebo materiál. Nejvíce velkorysí jsou v Životicích u Nového Jičína. Tady dostanou lidé přípojky zcela zdarma. „Přípojky má každý občan vypracované, ty se dělaly asi v roce 2007, teď se to jen obnovuje a obec zaplatí občanům jak výkop, tak i potrubí,“ potvrdila místostarosta obce Monika Hajná.

Stavba kanalizace
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24