Policista dostal dva roky za nezákonná povolení k pobytu

Karlovy Vary – Bývalého policistu z karlovarské cizinecké policie Pavla Kábrta dnes Okresní soud v Karlových Varech odsoudil ke dvěma rokům vězení za to, že vydával cizincům protizákonně povolení k pobytu. Zneužil tak prý pravomoci veřejného činitele. Navíc má zákaz činnosti v ozbrojených útvarech na pět a půl roku. Současně ho ale soud zprostil obžaloby z údajného přijímání úplatků.

Státní zástupce přitom navrhoval pro Kábrta trest odnětí svobody ve výši 3,5 roku nepodmíněně. Trestných činů se prý dopustil v téměř pěti stovkách případů. Z rozhodnutí soudu ovšem vyplynulo, že pouze v polovině z nich při vydávání nebo prodlužování pobytu cizinců postupoval v rozporu s předpisy a zákonem. Podle soudce Jana Hostaše se ale ani v těchto případech neprokázalo, že by za to bral úplatky.

Ve zdůvodnění rozsudku Hostaš uvedl, že přijímání úplatků nepotvrdili ani dva klíčoví svědci, kteří vypovídali u soudu v utajení. Sice měli nějakým prostředníkům předat peníze, avšak z jejich výpovědí nebylo jasné, pro koho vlastně byly určeny. Kábrt mohl být potrestán za prokázané delikty vězením od půl roku do tří let. Pro trest v horní polovině sazby se soudce rozhodl s ohledem na několik přitěžujících okolností.

Soudce zdůraznil hlavně dlouhé období dvou let, po které se Kábrt trestné činnosti dopouštěl. Odmítl jeden z argumentů obhajoby, že mohlo jít o nedbalost kvůli neznalosti některých postupů. Podle Hostaše byl Kábrt natolik vzdělaný, že musel znát podmínky, za nichž povolení k pobytu nebo jeho prodloužení cizincům vydával. „Musel vědět, že z toho mají prospěch, a poskytl jim neoprávněnou výhodu,“ dodal soudce.

Kábrt si po vynesení rozsudku, k němuž se nechtěl vyjadřovat, nechal lhůtu na případné odvolání. Jeho obhájce Martin Cír podotkl, že se rozhodne teprve po obdržení rozsudku v písemné podobě. Rozsudek poté označil za nezákonný. Případné odvolání zváží i státní zástupce Jiří Richtr.

Kábrtovy přečiny nebyly na Karlovarsku jediné

Případ bývalého policisty Kábrta se táhl dlouhých šest let, trestní stíhání bylo zahájeno v roce 2005, obžalován byl na podzim roku 2007. Řízení bylo mimo jiné zdržováno kvůli množství svědků a překladům z vietnamštiny. Během procesu skončil Kábrt na čas ve vazbě, kam ho poslal soudce poté, co údajně sledoval utajené svědky.

S policistou Kábrtem byl před šesti lety obviněn i jeho kolega Radek Kocáb, kterému soud vloni na podzim potvrdil čtyřletý trest. Podle rozsudku legalizoval v rozporu se zákonem a za úplatky pobyt cizinců v Česku. Na úplatcích Kocáb údajně získal kolem 4,2 milionu korun. Soud rozhodl také o propadnutí čtyř milionů, které se u Kocába našly při domovní prohlídce po jeho zatčení. Oba muži byli souzeni odděleně, ale Kocáb se proti rozsudku již odvolal.