Memorial Air Show začíná podvacáté

Roudnice nad Labem – Kulatý dvacátý ročník Memorial Air Show je připraven na víkend na roudnickém letišti. Pořadatelé připravili ohlédnutí za minulými lety, centrem zájmu potom bude letecká historie. Připraveny jsou také ukázky nejnovější techniky a letecké akrobacie – občas i všeho naráz. Na letošní ročník dorazilo celkem 50 letadel různého stáří.

Válečná stíhačka P-51 Mustang a její námořní kolega F-4U Corsair, průzkumný stroj používaný ve vietnamské válce OV-10 Bronco, moderní bitevník české armády L-159 Alca nebo poslední přírůstek domácích vzdušných sil transportní letoun CASA C-295M budou o víkendu k vidění v Roudnici a nad ní. „Bude to oslava letectví, oslava pilota, oslava volného pohybu,“ slíbil organizátor Memorial Air Show Lukáš Wünsch.

Před dvaceti lety pořadatelé neočekávali, jak velké nadšení vzbudí, nepočítali, že by připravili druhý ročník roudnické přehlídky. První Memorial Air Show měla připomenout hrdinství československých válečných letců, kteří mohli po desetiletích ústrku a zapomnění opět usednout do svých strojů. „Byla to pro ně satisfakce,“ vzpomněl Lukáš Wünsch.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

I další ročníky se soustředily především na druhou světovou válku. Ruce si podali letci, kteří bojovali za svobodu, s těmi, kteří bojovali za Hitlera. Tentokrát se v Roudnici bude vzpomínat na to všechno. „Budeme slavit ten nápad,“ shrnul zakladatel Memorial Air Show Vlastimil Dvořák.

Tématem Memorial Air Show není jenom historie, ale i současnost letectví. Vrcholem akce bude jejich setkání ve vzduchu. Všechny stroje ze všech období se společně vznesou v sobotu odpoledne.