Asistenční a vodicí psi soutěží v Praze

Praha – V hlavním městě probíhá mistrovství republiky vodicích a asistenčních psů. Na ty vodicí čekala trasa plná překážek, na asistenční potom úkoly, které běžně plní doma s těmi, kteří je potřebují nejvíc. Vycvičit asistenčního nebo vodicího psa trvá necelý rok. Cena výcviku přijde na zhruba 200 tisíc korun.

Paní Věře Vinkevičové její Asinka běžně pomáhá s oblékáním, podává věci, co spadnou, nosí telefon nebo ovladač. Na trase na ni byly nachystané i záludnější úkoly. „Jídlo bylo rozházené na zemi, pes měl jít na volno a nesebrat to. Byla jsem šťastná, že se nám to povedlo,“ řekla Vinkevičová.

Asistenční psi museli dokázat, že zvládnou všechny povely a ničím se nenechají rozrušit, kromě toho ale i otevírali dveře do ledničky a podávali jídlo. Neplatí ale, že pokud je výborný asistent, musí tu vyhrát.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Mistrovství Česka ve výkonu asistenčních psů je jedinou soutěží tohoto druhu nejen u nás, ale i na celém světě. Souběžně s asistenčními psi, kteří pomáhají hlavně tělesně postiženým, se ve svých schopnostech utkali i vodicí psi.