Kradené náhradní díly se dohledávají jen těžko

Pardubice – Na východě Čech se množí případy majitelů, kterým byly z vozidel odcizeny drahé náhradní díly. Organizovaným gangům, které se na tento druh krádeží specializují, stačí jen pár vteřin a už si z nehlídaného auta odnášejí doplňky za desítky tisíc korun. Zvýšený zájem o xenonové světlomety či airbagy potvrzují jak pracovníci autoservisů, tak pojišťovny. Boj proti zlodějům navíc komplikuje skutečnost, že náhradní díly nemají zvláštní označení, a tak se na černém trhu těžko dohledávají.

Vozidla jsou po nájezdu zlodějů častokrát v podstatě nepoškozená. „Pouze“ chybí některé náhradní díly. I tyto incidenty ovšem okradené majitele stojí nemalé peníze. Například žena z Pardubic, které zloději z jejího auta odmontovali světlomety, musela v autoservisu za pořízení nových zaplatit 35 tisíc korun.

Zvýšený zájem o náhradní díly registrují také pojišťovny. „Naši likvidátoři se neustále setkávají s krádežemi navigací, autorádií a airbagů,“ potvrdil nový trend v kriminalitě mluvčí Allianzu. Zástupci pojišťoven proto řidičům radí, aby své vozidla připojistila proti krádeži. „Ať už to je k havarijnímu pojištění nebo k povinnému ručení, tak jsou majitelé chráněni i proti tomu, jestli mu ukradnou vůz celý, anebo jenom jeho část,“ uvedl mluvčí ČSOB.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Náhradní díly se následně objeví na černém trhu výrazně pod cenou. Často se také krade na objednávku, a to zejména pokud se jedná o luxusní auta nebo drahé doplňky. „Pokud je auto vybaveno například xenonovými světlomety, škoda se může vyšplhat až k šedesáti tisícům,“ upozorňuje vedoucí autoserivsu Milan Provazník.

Dohledat kradené díly je velmi obtížné

Přestože se policisté všemožně snaží proti lupičským gangům bojovat, v případě náhradních dílů je jejich úkol ještě těžší než u běžných krádeží celých aut. Hlavní problém totiž podle kriminalistů spočívá v tom, že náhradní díly nemají žádná specifická čísla, podle kterých by byly dohledatelné. Vedle toho lze předpokládat, že zcizené světlomety či navigace často končí až v zahraničí.

Větší štěstí měli policisté nedávno při vyšetřování obchodníků a padělatelů kradených luxusních vozů. Dostali se na stopu 55 aut a celkem obvinili dvanáct lidí. Škody jsou přitom v desítkách milionů. I zde se ale zjistilo, že gang působil na mnoha místech republiky a jeho kontakty končily za hranicemi.