Temelín přechází na ruské palivo

Temelín (Českobudějovicko) - Jaderná elektrárna Temelín začne dnes večer do reaktoru druhého bloku zavážet nové palivo TVEL. Tím završí přechod z amerického paliva na ruské. Na prvním bloku je palivo TVEL od minulého roku. Odstávka nakonec potrvá o čtyři týdny déle. Práce se zpozdily kvůli problémům při uvolnění bloku ochranných trubek a následným dodatečným kontrolám.

Odstávka začala 6. května a měla trvat do 23. června. Podle aktuálního harmonogramu obnoví druhý blok dodávku elektřiny ve třetí červencové dekádě. Energetici při odstávce mění všech 163 palivových souborů americké firmy Westinghouse za stejné množství paliva od ruské společnosti TVEL.

Společnost TVEL, která je jedním z předních výrobců a dodavatelů jaderného paliva na světě, vyhrála v roce 2006 výběrové řízení na dodávku paliva pro elektrárnu Temelín do roku 2020. Po deseti letech provozu bloků nahradila původního dodavatele paliva, americký Westinghouse.

Součástí odstávky je také plnění speciálního kontejneru Castor použitými palivovými soubory. Po následné kontrole bude kontejner převezen do skladu použitého paliva, který je v areálu elektrárny v provozu od loňského září. Zaplní tu druhou ze 152 skladovacích pozic, které elektrárně vystačí na 30 let provozu. Při odstávce energetici zkontrolují turbogenerátor, hlavní cirkulační čerpadla a další důležitá zařízení. Na plánovaných pracích se bude kromě zaměstnanců ČEZ podílet asi 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem.