Praha změní územní plán, golf v Klánovicích asi nebude

Praha - Pražští zastupitelé dnes souhlasili s tím, že bude zpracována změna územního plánu znemožňující výstavbu golfového hřiště v Klánovickém lese. O výstavbu hřiště dlouhodobě usiluje soukromý investor, proti jsou místní obyvatelé. Změna bude nyní zařazena do seznamu celoměstsky významných změn územního plánu.

V současnosti je část Klánovického lesa v územním plánu určena pro oddech a rekreaci, může tam tudíž být i golfové hřiště. Změna, která by nyní měla být zpracována, by tyto pozemky v územním plánu změnila na les. Pro zadání změny se přímo na zastupitelstvu vyjádřili také zastupitel Klánovic Giuseppe Maiello. Místní obyvatelé už v minulosti uspořádali referendum, v kterém se proti golfu vyslovilo 80 procent voličů.

Golfový klub ale i nadále s přípravou svého projektu pokračuje. Monika Bažantová z Forest Golf Club Klánovice zastupitelům dnes řekla, že už loni v září bylo zahájeno územní řízení na devítijamkové hřiště. „Stanoviska správce pozemku jsou kladná, projekt je připraven v zájmu ochrany přírody. Věřím, že v tomto státě má každý projekt právo na řádné projednání a nedojde k jeho politizování jako v 50. letech, kdy bylo hraní golfu v Klánovicích zakázáno,“ uvedla Bažantová.

Ještě při ranním projednávání programu dnešního jednání ale nebylo jasné, zda se Klánovickým lesem budou zastupitelé zabývat. Dokument už schválila minulý týden rada, před jednáním byl ale z programu vyřazen. Materiál chtěl stáhnout náměstek primátora Josef Nosek (ODS), podle něj se totiž objevily skutečnosti, které chtěl ještě prověřit. Investor podle něj zaslal městu dopis, ve kterém upozorňuje, že již požádal o územní rozhodnutí a získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí. V případě schválení územní změny, která znemožní výstavbu golfového hřiště, chce investor město zažalovat za ušlý zisk. Investor údajně už do projektu vložil desítky milionů korun. Po jednání špiček koalice byl materiál na program navrácen.