Mikulovské gymnázium se sloučí s učilištěm

Mikulov - Mikulovské gymnázium přestane po téměř 400 letech fungování působit jako samostatná organizace. Jihomoravský kraj ho letos sloučí s tamní střední odbornou školou a učilištěm. Změní se tak i název školy, nově bude znít Gymnázium, Střední odborná škola a SOU Mikulov. O změně dnes rozhodli krajští zastupitelé. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) v diskusi připustil, že řešení není ideální. Bylo však podle něj způsobem, jak školu zachovat.

Z údajů krajského odboru školství vyplývá, že mikulovskému gymnáziu v uplynulých letech ubývalo studentů. Zatímco ve školním roce 2007/2008 jich bylo 332, letos 287. Sloučením s učilištěm prý budou obě školy moci lépe využít společný areál. Učiliště navíc časem bude moci opustit svá odloučená pracoviště, která pak kraj prodá či využije jinak.

Školy už dnes sídlí v jednom komplexu budov, i když jedna využívá vchod z Komenského ulice a druhá z Purkyňovy ulice. Dělí se o tělocvičnu a jídelnu. Po sloučení budou mít obě jednoho ředitele. Jeden pedagogický sbor prý bude moci být variabilnější a nabídne studentům víc volitelných předmětů.

Učni budou moct postoupit na gymnázium

Škola prý také bude prostupnější - velice nadaný student maturitního oboru z odborné školy bude moci postoupit na gymnázium. Naopak neúspěšný gymnazista bude moci střední školu dokončit v jednom areálu na méně náročném oboru.

Podle Haška vzbudil záměr školy sloučit emoce. Objevily se prý i takové námitky, jako jak se budou gymnazisté cítit, když budou do školy chodit stejnými dveřmi jako učni. „Dveří je tam víc a nám šlo o to, aby tam vůbec nějací gymnazisté chodili,“ uvedl.

Mikulovské gymnázium založil kardinál František Ditrichštejn v roce 1631 a zhruba 150 let škola fungovala jako piaristické gymnázium. „Stala se prvním ústavem svého druhu ve střední Evropě,“ uvádí gymnázium na svých internetových stránkách. Pravděpodobně nejznámějším absolventem školy je přírodovědec Jan Evangelista Purkyně.

Střední odborná škola
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24