UNESCO kvůli točně Krumlov ze seznamu nevyškrtne

Praha - Českému Krumlovu nehrozí, že by mohl zmizet ze seznamu UNESCO. Podle Českého rozhlasu dnes výbor UNESCO na svém zasedání v Paříži řešil problematiku divadelní točny v zámecké zahradě jen obecně a nedal Českému Krumlovu žádné konkrétní doporučení. Stávající existence točny se nelíbí památkářům a zástupcům UNESCO, na jejímž seznamu kulturního dědictví je historické centrum města se zámeckým areálem zapsáno od roku 1992.

Místostarostka Českého Krumlova Jitka Zikmundová (SNK ED) Českému rozhlasu potvrdila, že město dostalo od výboru UNESCO pouze doporučení, aby učinilo takové zásahy, které budou k památkám co nejšetrnější. Divadelní točnu v zámecké zahradě vlastní město České Budějovice. Podle dohody s ministerstvem kultury může otáčivé hlediště na stávajícím místě zůstat do roku 2015.

Zástupci jihočeského krajského úřadu, Českých Budějovicích a Českého Krumlova začátkem června potvrdili takzvanou Tříkrálovou dohodu. V ní podepsali, že představitelé kraje i obou měst jsou pro zachování točny v zámecké zahradě v Českém Krumlově.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

„Pro mě je podstatné místo. Varianta přesunu hlediště o několik desítek metrů dál je podle mě absolutně nesmyslná.“

Aktéři se shodli na tom, že jediná možnost, jak získat peníze na rekonstrukci nebo výstavbu nového otáčivého hlediště ve stejném prostoru, je z peněz Integrovaného operačního programu EU na Centrum exteriérového divadla. Před dalšími kroky je ale nutné znát názory členů výboru UNESCO.

Vlastníkem zámecké zahrady je stát, respektive Národní památkový ústav. Točna se v zámecké zahradě poprvé objevila v roce 1958. Časem se hlediště rozrostlo, dnes pojme 658 diváků. Ze zahrady měla být odstraněna už na jaře 1999. Ministerstvo kultury několikrát rozhodlo o prodloužení její životnosti.

Otočné hlediště zepředu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24